Cerrahi uygulanan NSTEMI veya kararsız angina pektorisi olan akut koroner sendromlu hastalarda grace ve tımı sistemleriyle euroscore'un karşılaştırılması
Patients who have acute coronary syndromes that consisted of non st elevation myocardial infarction and unstable angina pectoris and coronary bypass grafting surgery was applied,whether euroscore in correlation with tımı and grace scoring systems.
- Tez No: 301266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Açık kalp cerrahisinde hastanın operasyona bağlı mortalite riskini tahmin etmek amacıyla çeşitli risk skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Böylece preoperatif mortalite riski belirlenebilmektedir. Bu çalışma, akut koroner sendrom ile hastaneye başvuran ve ST yükselmesiz miyokard infarktüsü ve kararsız angina pektorisli hastalardan koroner arter bypass cerrahisi yapılanlarda EuroSCORE'a (European System for Cardiac Operative Risk Evaluation) göre beklenen ve gerçekleşen mortalite değerinin TIMI (Thrombolysis in myocardial infarction) ve GRACE (The Global Registry of Acute Coronary Events) skor sistemleriyle uyumlu olup olmadığını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.Akut koroner sendrom'lu hastalarda yapılacak revaskülarizasyon yönteminin seçimi ve zamanlaması tartışmalıdır. Akut koroner sendrom'un erken teşhisinde risk sınıflandırmasında, seyrinde ve koroner anjioplasti yaklaşımlarını belirlemede kullanılan güncel risk skorlama sistemleri; TIMI ve GRACE sistemleridir. GRACE ve TIMI skor sistemlerinin birbirlerine karşı etkinliği değerlendirilmiş iken bu iki sistemin kalp cerrahisi skor sistemlerinden biri olan EuroSCORE ile ilişkisi konusunda literatürde herhangi bir çalışma yoktur. EuroSCORE, Avrupa ülkelerinde 19.030 hastanın ileriye dönük verileri ile hazırlanmış, beklenen mortalite için geliştirilmiş ve 1999 yılında yayınlanmış bir skorlama sistemidir. Her ülke popülasyonunun farklı demografik özellikleri olmakla beraber EuroSCORE kalp cerrahları tarafından yaygın bir kullanım alanı bulmuştur.Bu çalışmada Mersin Üniveristesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde 2008 ? 2011 yılları arasında, akut koroner sendrom nedeni ile koroner bypass cerrahisi uygulanmış 140 hastanın geriye dönük kayıtları incelenerek EuroSCORE, GRACE ve TIMI skor sistemine göre beklenen mortalite değerleri hesaplanılarak bu skor sistemleri karşılaştırılmıştır.Skor sistemleri arasında en duyarlısını bulabilmek için yapılan korelasyon analizinde P=0.01 duyarlılık düzeyinde EuroSCORE ve GRACE skorlarının arasındaki korelasyon katsayısı 0,638, EuroSCORE ve TIMI arasındaki korelasyon 0.557 olarak bulunarak EuroSCORE'un GRACE skor sistemi ile korelasyonunun TIMI skor sistemine göre daha güçlü olduğu saptandı. TIMI ve GRACE arasındaki korelasyon ise 0.534 olarak tespit edilmiştir. Mortalite tahminideki doğruluğu bulmada her üç skor sistemi içinde ROC eğrileri çizilmiş.
Özet (Çeviri)
Various risk scoring systems have been developed in an effort to predict the patients? risks of morality in relation with the operation to be undergone. As a result preoperative risk for mortality can be estimated. This study have been conducted to investigate whether the expected and occurred mortality valances in patients who applied to the hospital with acute coronary syndromes that consisted of non ST elevation myocardial infarction and unstable angina pectoris for which invasive treatment methods were preferred and coronary bypass grafting surgery was applied,whether EuroSCORE (European System for Cardiac Operative Risk Evaluation) in correlation with TIMI (Thrombolysis in myocardial infarction) and GRACE (The Global Registry of Acute Coronary Events) scoring systems.The timing and selection of the method for revascularization in patients with ACS is debatable. Current risk scoring systems used for the early diagnosis, risk scoring, prognostic estimation and establishment of the method of invasive treatment are the TIMI and the GRACE systems. The effectiveness of these scoring systems have been evaluated among each other however the literature did not put forward a study upon their association with the EuroSCORE scoring systems used in cardiac surgery. EuroSCORE is a scoring system that have been developed in 1999 by the inclusion of the prospective data obtained from 19030 patients in the European countries for the estimation of expected mortality. Despite the differences in the demographic properties of different countries EuroSCORE have commonly been adopted and used worldwide by the cardiac surgeons all over the world.In this study the records of 140 patients who underwent coronary artery bypass grafting with unstable angina pectoris and non ST elevation myocardial infarction in Mersin University, Faculty of Medicine, Department of Cardiovascular Surgery between 2008 and 2009 have been investigated retrospectively. Preoperative expected mortality valances established by the EuroSCORE, GRACE and TIMI scoring systems were compared with the accomplished mortality data.In an effort to find out the most sensitive scoring system among them a correlation analysis was performed and at a P=0.01 sensitivity level the correlation coefficient between the EuroSCORE and GRACE was found to be 0.638 while this was found to be 0.557 between EuroSCORE and TIMI that showed us a presence of stronger correlation between the EuroSCORE and the GRACE scoring system than the correlation between EuroSCORE and TIMI. The correlation between TIMI and GRACE was found to be 0.534. ROC curves were plotted for each of the three scoring systems in order to define the accuracy for determining the expected mortality.