Kronik böbrek yetmezliği hastalarında periferik kan osteoklast öncü hücrelerinde NF-?B ve rankl düzeylerinin belirlenmesi
Determine the levels of serum srankl and intracellular NF-?B levels in peripheral blood osteoclast precursor cells in patients with stage 3 crf
  1. Tez No: 301274
  2. Yazar: GÜLCAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. Y. BURAK ÇİMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kronik böbrek yetmezliği (KBY), çeşitli nedenlere bağlı olarak fonksiyonel nefron kitlesinin ilerleyici ve geri dönüşümsüz kaybı ile seyreden bir hastalıktır. KBY'nin kaçınılmaz bir komplikasyonu metabolik kemik hastalığıdır ve bu patoloji renal osteodistrofi (ROD) olarak adlandırılır. Erken evre KBY sürecinde gözlenen ROD patogenenezinde, RANKL ve NF-?B aracılı intraselüler sinyal yolaklarına ait rolleri birlikte değerlendiren çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada evre 3 KBY hastalarında serum RANKL ve periferik kan osteoklast öncü hücrelerinde intrasellüler NF-?B düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır.Bu çalışmaya Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi, Dahiliye Nefroloji Bilim Dalına başvuran, yaşları 35 ile 60 arası değişen, kreatinin değerleri temel alınarak hesaplanan GFR değerlerine göre evre 3 olduğu belirlenen, 41 erkek KBY hastası ile yaşları 40 ile 60 arası değişen 27 sağlıklı erkek birey kontrol grubu olarak alındı. Kontrol ve hasta gruplarında biyokimyasal parametreler fotometrik, parathormon elektrokemilüminesans, Vit D3 HPLC, kemik mineral yoğunluğu DEXA, sRANKL ELISA ve NF-?B düzeyleri flow sitometrik yöntemler kullanılarak belirlendi.Çalışmamızda evre 3 KBY hasta grubu ile kontrol grubu arasında yapmış olduğumuz karşılaştırmalarda iPTH düzeylerinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek, Vit D3 düzeylerinin ise düşük olduğunu bulduk. Bunun yanında hasta grubunda diğer biyokimyasal parametreler, kemik mineral yoğunluğu sRANKL ve NF-?B düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlemlemedik.Sonuç olarak, böbrek yetmezliğinin erken dönemlerinde ROD'un değerlendirilmesi açısından Vit D3 ve iPTH düzeylerinin değerli olabileceği görülmektedir. sRANKL ve NF-?B düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmaması, bu parametrelerin böbrek yetmezliğinin erken evrelerinde kemik metabolizmasının değerlendirilmesinde yeterli olmadıklarını düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
Chronic renal failure (CRF) is a disease characterized by progressive and irreversible loss of functional nephron mass depending on the variety of causes. An inevitable complication of CRF is metabolic bone disease and this pathology is called as renal osteodystrophy (ROD). In the pathogenesis of ROD observed during the early stage CRF, there is a lack of study evaluating along with the roles of RANKL and NF-?B -mediated intracellular signaling pathways. In this study we aimed to determine the levels of serum sRANKL and intracellular NF-?B levels in peripheral blood osteoclast precursor cells in patients with stage 3 CRF.In this study, 41 male patients aged 35-60 with CRF identified as stage 3 according to GFR calculated on the basis of creatinine values and 27 healthy male subjects ages ranging from 40 to 60 as control group were included who applied to Mersin University Medical Research and Practice Center Hospital Internal Medicine, Department of Nephrology. Levels of biochemical parameters, vitamin D3, parathyroid hormon, bone mineral density, sRANKL and NF-?B were determined by using photometric, electrochemilüminesans, HPLC, DEXA, ELISA and flow cytometric methods in control and patient groups, respectively.When stage 3 CRF patients were compared with controls, patients with stage 3 CRF had statistically significantly higher iPTH levels, but they had statistically significantly lower Vit D3 levels. However the other biochemical parameters, bone mineral density, sRANKL and NF-?B levels did not reveal any significance.In conclusion, Vit D3 and iPTH levels seem to be important parameters for evaluating the early stages of ROD. The lack of statistically significant differences in the levels of sRANKL and NF-?B suggests that these parameters are not sufficient in the evaluation of bone metabolism in the early stages of renal failure.