Çeşitli izole organ preparatlarının bazı ilaçlara karşı duyarlılıklarının değişik koşullar altıda incelenmesi
  1. Tez No: 30131
  2. Yazar: İ.TAYFUN UZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmada bazı izole organ preparatlarınm agonist ilaçlara verdiği yanıtların değişik zaman intervallerinde ve değişik temperatürlerde izlenmesi amaçlanmıştır. Deneylerin birin- -7 - 5 ci bölümünde kobaydan izole edilen ileum üzerine 10 -10 M dozlarda histaminin etkileri 1,6,12,24 ve 48. saatler ile, 20, 25,30,35,37.5,40 ve 45 derecelerde izlenmiştir. Sonuçta ileumun en çok 6 saatte histamine duyarlı olduğu ve 24 saat duyarlığını koruduğu ve izole kobay ileumu çalışmaları için optimum tempera- türün 37,5 derece olduğu gözlenmiştir. İkinci bölümde kurbağadan -7 -G izole edilen kalp üzerine asetilkolin 10 -5x10 M dozlardaki etkileri 0,5,4,8 ve 12. saatlerde ve 15,20,25 derecelik tempera- türlerde izlenmiştir. Sonuçta, izole kurbağa kalbinin özellikle 12. saatte ara dozlarda asetilkoline duyarlılığının arttığı, 15- 25 dereceler arasında ısı değişikliğinin asetilkolinin izole kalp üzerine olan etkilerini değiştirmediği gözlenmiş, sonuçlar literatürle karşılaştırılmıştır. -69-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of agonist drugs on same isola ted organs have been monitored for different time and temperatu re intervals. -7 Isolated guinea pig ileum has been treated with 10 to 10 M doses of histamine at different times (1,6,12,24 and 48 hours) and diferent temperatures (20,25,30,35,37. 5,40,45°C). Iso lated ileum has been found very sensitive to histamine at 6 hour interval and this sensitiveness lasted for 2 4 hour time interval. 3 7 C has also been found optimum temperature for isolated guinea pig ileum. The second part of this study was searching the effects of -7 -6 acetylcholine on isolated frog heart with 10 to 5x10 M doses and different times (0.5,4,8,12 hours) and different temperatures (15,20,25°C). Increased sensitivity of isolated frog heart for acetylcholine has been found for 12 hour interval, and the effects of acetylcholine on isolated heart was found stable within 15-25 C. These findings were also compared with the finding in literature. -70-