Pulmoner tromboemboli saptanan hastalarda polisomnografi bulguları
Plysomnography outcome ın patıent wıth pulmonary thromboembolısm
  1. Tez No: 301336
  2. Yazar: BEHİYE DENİZ KOSOVALI ÖZÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL UYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, pulmoner tromboemboli saptanan ve PTE kliniği olmayan hastaların polisomnografi bulguları karşılaştırıldı. Prospektif olarak yürütülen çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'de spiral anjio toraks bilgisayarlı tomografi ile PTE tanısı alan 30 hastaya OUAS açısından sorgulama yapılmadan Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uyku Merkezi'nde PSG yapıldı. Yine Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uyku Merkezi'ne başvuran hastalardan yaş ve cinsiyeti uygun olan 45 olgu rastgele seçilerek kontrol grubu olarak alındı. Hastaların demografik ve klinik özellikleri, obstrüktif uyku apne sendromu semptomları, uyku evreleri, apne-hipopne indeksi, solunumsal olyların dağılımları karşılaştırıldı. Yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, bel ve boyun çevreleri ile Epworth uykululuk ölçeği arasında anlamlı fark saptanmadı. Hastaların apne-hipopne indekslerine göre gruplandırıldığında hastaların 8'i (%26,7) normal, 9'u (%30) hafif, 7'si (%23,3) orta, 6'sı (%20) ağır dereceli obstrüktif uyku apne sendromu grubuna giriyordu. Kontrol grubunda ise 16 kişi (%35,6) normal, 20'si (%44,4) hafif, 9 kişi (%20) orta dereceli obstrüktif uyku apne sendromu grubundaydı. Kontrol grubunda ağır dereceli OUAS olan hasta saptanmadı. apne-hipopne indeksine göre sınıflandırıldığında her iki grup arasında anlamlı olarak fark saptanmıştır (p=0,015).Sonuç olarak, obstrüktif uyku apne sendromu pulmoner tromboembolide daha sık ve ağırdı. Pulmoner tromboemboli ile obstrüktif uyku apne sendromu arasındaki ilişkiyi anlamak, bunun nedenleri ve tetikleyen faktörlerin belirlenmesi için ilave çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, patients with pulmonary thromboembolism and patients without PTE are compared about polysomnography findings. Pulmonary embolism is diagnosed by thorax spiral angiography computed tomography for patients from Pulmonary Diseases outpatient clinic in Gaziantep University Hospital. Thirty patients with PTE are included and prospectively PSG is done in sleep laboratory in Gaziantep University Pulmonary Medicine. 45 patients are included as control group are taken from sleep laboratory in Gaziantep University organized according to age and sex similarities. Distribution of respiratory events, apnea-hipopnea index, sleep stages, obstructive sleep apnea syndrome symptoms and demographic and clinical characteristics of patients are compared. No significant relation is found in age, sex, body mass index, waist and neck circumstances and Epworth Sleepiness Scale. Patients have 26.7% (8) normal apnea-hipopnea index, 30% (9) mild, 23.3% (7) moderate and 20% (6) severe obstructive sleep apnea syndrome according to apnea-hipopnea index. In control group, patients have 35.6% (16) normal apnea-hipopnea index, 44.4% (20) mild and 20% (9) moderate obstructive sleep apnea syndrome. In control group there is no severe obstructive sleep apnea syndrome. The significant difference is found between two groups according to apnea-hipopnea index (p=0.As a result, obstructive sleep apnea syndrome is more common and severe in pulmonary thromboembolism. Further studies are necessary in order to investigate extent, causality and triggering factors in this relationship among pulmonary thromboembolism and obstructive sleep apnea syndrome.