Kronik periodontitis hastalarında başlangıç periodontal tedaviye yardımcı olarak kullanılan Er:YAG lazer ve topikal ozon uygulamasının klinik ve mikrobiyolojik olarak karşılaştırılmalı değerlendirilmesi
Er:YAG laser versus topıcal ozone as an adjunct to non-surgıcal perıodontal therapy :A clınıcal and mıcrobıologıcal study
  1. Tez No: 301337
  2. Yazar: SERDAR ALGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, kronik periodontitisli (KP) hastalarda başlangıç periodontal tedavi (BPT)'ye yardımcı olarak kullanılan Er:YAG lazer ve topikal ozon uygulamasının etkinliklerinin klinik ve mikrobiyolojik olarak karşılaştırılmalı değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmaya her kadranda sondalama derinliği (SD) ? 5 mm, dişeti oluğu kanama indeksi (DOKİ) ? 2 olan en az 3 tek köklü dişe sahip, yaşları 31 ile 56 arasında değişen, 18 kadın ve 12 erkek toplam 30 KP'li hasta dahil edildi ve rastgele 3 gruba ayrıldı. 1. gruba diş yüzey temizliği ve kök yüzey düzleştirilmesi (SRP) ve Er:YAG lazer uygulaması (SRP+Er:YAG), 2. gruba SRP ve topikal ozon uygulaması (SRP+Ozon) ve 3. gruba sadece SRP uygulaması yapıldı. Mikrobiyolojik örnekler SD ? 5 mm ve DOKİ ? 2 olan tek diş bölgesinden tedavi öncesi (0.gün) ve sonrası (90.gün) alındı. Bunu takiben plak indeks (Pİ), DOKİ, SD, rölatif ataşman seviyesi (RAS) içeren klinik ölçümler yapıldı. Mikrobiyolojik değerlendirme için total canlı bakteri sayımı yapıldı ve total canlı bakteri sayısı içinde zorunlu anaerop ve fakültatif anaerop bakteri oranları berlirlendi.Gözlem süresinin sonunda, tüm ağıza ait klinik parametrelerin hepsinde grup içi değişimlerde istatistiksel olarak anlamlı azalmalar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to compare the clinical and microbiological effects of Er:YAG laser and topical ozonize gas used as adjunctive to initial periodontal therapy in chronic periodontitis (CP) patients. Total of 30 CP patients (18 female, 12 male) ages ranging between 31-56, with a probing depth (PD) ? 5 mm and sulcus bleeding index (SBI) ? 2 in at least 3 single-rooted teeth within each quadrant were selected and divided into 3 groups randomly. Groups of patients received: 1) Er:YAG laser combined with scaling and root planing (SRP) (SRP+Er:YAG laser), 2) topical ozonized gas combined with SRP (SRP+Ozon), 3) SRP. Subgingival plaque samples were obtained from selected teeth with PD ? 5 mm and SBI ? 2 at days 0 and 90. Following this procedure, clinical measurements including plaque index (PI), SBI, PD, relative attachment level (RAL) were performed. For the microbiological evaluation, total viable cell count (TVC) was performed and proportions of obligate and facultative anaerobic microorganisms were determined.At the end of the observation period, statistically significant improvements in all clinical parameters were observed within each group.