Baba- bebek bağlanma ölçeği'nin Türk toplumunda geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi
The study of relıabılıty and valıdıty of paternal-ınfant attachment scale in Turkısh socıety
  1. Tez No: 301379
  2. Yazar: DUYGU GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA KAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma baba bebek bağlanmasını ölçmek amacıyla yurtdışında kullanılan Baba- Bebek Bağlanma Ölçeği'nin Türk toplumuna uyarlanarak babalar üzerinde geçerlik ve güvenirliğini belirlemek amacıyla yapılmış, metodolojik bir araştırmadır.Araştırmanın evrenini, Bornova Sağlık Grup Başkanlığına bağlı 22 Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı babalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklenmesinde Bornova Sağlık Grup Başkanlığına bağlı evren ortalamasını temsil eden iki aile sağlığı merkezi seçilmiştir.Araştırma kapsamına, 15.03.2010-15.06.2010 tarihleri arasında belirlenen merkezlere kayıtlı, 6-12 aylık sağlıklı bebeği olan, aşı ya da kontrol amacıyla belirlenen merkezlere gelen ve ölçek madde sayısının 10 katı olacak şekilde 190 baba alınmıştır.Veri toplama aracı olarak; örnekleme alınan babaların sosyo-demografik özelliklerini belirleyen ?Baba-Bebek Tanıtım Formu? ve Baba- Bebek Bağlanma Ölçeği' (Postnatal Paternal -İnfant Attachment Questionnaire (PPAQ) kullanılmıştır.Ölçeğin ilk olarak dil eşdeğerliliğinin sağlanması için, ölçeğin Türkçeye çevirisi ve geri çevirisi yapılmıştır. Çeviri işleminin ardından uzman görüşleri alınmış ve uzmanların önerileri doğrultusunda gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Kendall Uyuşum Katsayısı (W) (Kendall Coefficient Of Concordance) korelasyon testi uygulanarak yapılan istatistiksel analizde uzmanların maddelerin içeriği konusunda görüş birliğine vardıkları saptanmıştır. (Kendall's W= 0.208 ,p< 0.01).Baba- Bebek Bağlanma Ölçeği'nin güvenirlik çalışmalarında ilk olarak ölçeğin zamana karşı değişmezliğini belirlemek için birinci uygulamadan 15 gün sonra ölçek 20 kişiye tekrar uygulanmış ve ilk uygulama ve ikinci uygulama arasındaki uyumları kappa uyum analizi ile hesaplanmış ve ölçeğin zamana karşı değişmezlik özelliği yüksek bulunmuştur (Kappa (?)= Min: 0.529, Max: 1.000)Ölçeğin testi yarılama güvenirlik analizlerinde Spearman-Brown katsayısı 0.75, Gutmann Split-Half katsayısı 0.75 olarak saptanmıştır. İlk yarının Cronbach Alpha katsayısı 0.63, ikinci yarının Cronbach Alpha katsayısı 0.62, iki yarı arasındaki korelasyon ise 0.61'dir. Ölçeğin testi yarılama analiz sonuçları istenen düzeylerde bulunmuştur.Baba Bebek Bağlanma Ölçeği'nin alt ölçeklerinin iki yarı test analizleri olan Spearman-Brown ve Gutmann Split-Half testlerinin sonuçlarına göre; ?Sabır ve Hoşgörü ? alt ölçeği Spearman-Brown katsayısı 0.60, Gutmann Split-Half katsayısı 0.59, ?Etkileşimde Zevk? alt ölçeği Spearman-Brown katsayısı 0.58, Gutmann Split-Half katsayısı 0.57, ?Sevgi ve Gurur? alt ölçeğinin Spearman- Brown katsayısı 0.39, Gutmann Split-Half katsayısı 0.39 olarak hesaplanmıştır.Ölçeğin madde toplam puan korelasyonları incelendiğinde; 16. ve 18.soruların korelasyon değerleri 0.20'nin altında bulunmuştur. Ancak ölçeğin bütününde elde edilen Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı yüksek olduğu için ve bu maddeler babaların bebekleri ile ilgili duyguları ve kendilerine ayırdıkları zamanla ilgili sorgulanması gereken maddeler olduğu için ölçekten çıkarılmamıştır.Baba Bebek Bağlanma Ölçeği'nin Cronbach Alpha değeri 0.76 olarak hesaplanmış ve oldukça güvenilir bulunmuştur. Ölçeğin alt ölçeklerinin de tek tek Cronbach Alpha güvenirlik değeri hesaplanmıştır. `Sabır ve hoşgörü' alt ölçeği Cronbach Alpha değeri 0.64, `etkileşimde zevk' alt ölçeği Cronbach Alpha değeri 0.62 oldukça yüksek , `sevgi ve gurur' alt ölçeği Cronbach Alpha değeri 0.28 düşük bulunmuştur. ? Sevgi ve gurur? alt ölçeği toplumumuzda güvenilir sonuç vermediği için ölçeğin toplam bağlanma puanları üzerinden değerlendirilmesi önerilmiştir.Baba - Bebek Bağlanma Ölçeği'nin yapılan geçerlik güvenirlik analizleri sonucunda iç tutarlılığı yüksek, güvenilir bir ölçek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was done methodologically in order to determine the validity and reliability of Postnatal Paternal-Infant Attachment Questionnaire (PPAQ) used abroad, in case of adaption to Turkish society.The environment of the research was consisted of fathers who were registered to 22 Family Health Centers in Bornova Health District. Two family health centers in Bornova Health District which represent the environment average were chosen as research sample.190 fathers, which was 10 times as much as the number of items in scale, who applied to chosen family health centers between 15.03.2010 and 15.06.2010, who had 6-12 months old infant, who applied the centers on the purpose of vaccine or health check, were included in the research.?Father-Infant Description Form? which determines the fathers? socio-demographic characteristics and Postnatal Paternal-Infant Attachment Questionnaire (PPAQ) were used as data collection tool in the research.First, in order to satisfy the language equivalence, the scale was translated into Turkish, and translated back again. After translations, necessary expression changes were done in direction of specialists? opinions obtained.