Kanserli çocuklarda yorgunluk ölçeği'nin çocuk, ebeveyn ve sağlık çalışanı Türkçe formlarının geçerlik güvenirlik çalışması
The reliability and validity of the fatigue scale child, parent and staff Turkish version in child with cancer
- Tez No: 301380
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE BAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmanın amacı, Hinds ve ark. (2007) tarafından geliştirilen Çocuk Yorgunluk Ölçeği'nin Çocuk, Ebeveyn ve Sağlık Çalışanı Formlarının geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yaparak Türk Toplumuna uyarlamaktır.Metodolojik olarak planlanan araştırmanın örneklemini, Mart ve Temmuz 2010 tarihleri arasında üç hastanede tedavi gören 7-12 yaş arası 52 kanserli çocuk, kanser tanısı almış çocuğa bakım veren 86 ebeveyn ve 43 hemşire oluşturmuştur.Ölçeklerin geçerlik çalışmasında ilk olarak dil eşdeğerliliği için, ölçeğin Türkçe'ye çevirisi ve geri çevirisi yapılmıştır. İçerik geçerliği çalışmasında ise, uzman görüşü alınmış ve uzmanların önerileri doğrultusunda ölçekte gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Yapı /kavram geçerliği için faktör analizi yapılmıştır. Ölçeklerin güvenirlik çalışmasında, iç tutarlılık için madde analizi yapılmıştır. Çocuk Yorgunluk Ölçeği (24 saatlik) için Cronbach Alpha değeri 0.83; Çocuk Yorgunluk Ölçeği: Ebeveyn Formu (24 saatlik) için 0.77 ve Çocuk Yorgunluk Ölçeği: Sağlık Çalışanı Formu (24 saatlik) için 0.72 saptanmıştır.Sonuç olarak; ölçeklerin Türk toplumu için geçerli ve güvenilir ölçekler oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to adapt for conduct validity and reliability study of the ?Child Fatigue Scale? child, parent and staff version developed by Hinds et al. (2007) for Turkish Society.The sample for the research, which was planned as a methodological study and was conducted between March and July 2010 comprised of 52 children with cancer who being treated in three hospitals, 86 parents and 43 nurses who were giving treatment to these children.In the validity study for scales the original tool was first translated into Turkish then retranslated back into English, for language equivalency. In the content validity study, expert opinion was received and changes were made in the tool based on the recommendations of the experts. A factor analysis was conducted for the tool?s structural validity study. The tools? Cronbach?s Alpha values were found as followed: Child Fatigue Scale-24 hours 0.83; Parent Fatigue Scale-24 hours 0.77; and Staff Fatigue Scale-24 hours 0.72.In conclusion, it is found that scales are valid and reliable tools for Turkish society.