Astımlı çocuklarda, hışıltı fenotiplerinde tedavi öncesi ve tedavi sonrası ortalama trombosit hacminin değerlendirilmesi.
Evaluation of mean platelet volume between pretreatment and posttreatment values in wheezing phenotypes of asthmatic children.
  1. Tez No: 248985
  2. Yazar: AHMET ÖZBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN PAMUKÇU UYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Astımlı çocukların havayollarında, hastalığın şiddetine göre değişen derecelerde eozinofiller, mast hüreleri, makrofajlar, lenfositlerin ve bazı hücrelerden salınan mediatörlerin oluşturduğu kronik bir inflamasyon varlığı saptanmıştır. Yapılan çalışmalarda, astımıda kapsayan farklı inflamatuvar akciğer hastalıklarında trombositlerin de aktive olduğu gösterilmiştir. Trombositlerin aktivasyonu ile ortalama trombosit hacmi etkilenmektedir. Çalışmamızın amacı, astımlı çocuklarda, hışıltı fenotiplerinde tedavi öncesi ile tedavi sonrası arasındaki ortalama trombosit hacmi değerlerini incelemekti.Bu çalışma, Ocak 2005- Şubat 2010 tarihleri arasında, İzzet Baysal Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalında, astım tanısı ile takip edilen hastaların dosya kayıtları incelenerek retrospektif olarak yapılmıştır. Tam kan sayımları, K3EDTA ile antikoagüle edilmiş kan örnekleri kullanılarak çalışılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 16.0 programı kullanılmış, sonuçlar student T-Testi, Paired-t Testi, Tek Yönlü Varyans analizi, posthoc test olarak Benferroni analizi, Pearson korelasyon analizi, Kruskal-Wallis testi kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been determined before that eosinophils, mast cells, macrophages, lymphosites and released mediators from some cells are forming a chronic inflammation with varying degrees according to severity of disease in asthmatic children?s airway. In previous studies that have been shown to be activated of platelets, in different inflammatory lung diseases including asthma. Mean platelet volume is affected by the activation of platelets. In our study we aimed to research the values of mean platelet volumes, between pretreatment and posttreatment values in wheezing phenotypes of asthmatic children.This study was performed retrospectively by analysing the patient data between January 2005 ? February 2010 in Izzet Baysal School of Medicine, Department of Pediatrics, Division of Pediatric Pulmonology. Complete Blood Count test was analysed from the blood samples anticoagulated with K3EDTA. For statistical analysis SPSS 16.0 software was used and results were compared with student T-Test, Paired-t Test, One Way Anova Test, Benferroni Analysis as posthoc test, Pearson Correlation and Kruskal Wallis test.