Performans başarısızlığı değerlendirme envanteri ve kendinle konuşma anketi'nin Türk sporcu popülasyonu'na uyarlanması ve uygulanması
Adaptation and application of performance failure appraisal inventory (PFAI) and self-talk questionnaire (S-TQ) into Turkish athlete population
- Tez No: 301454
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı Conroy ve ark. (2004) tarafından geliştirilen Performans Başarısızlık Değerlendirme Envanteri (PBDE)'nin ile Zervas ve ark. (2007) tarafından geliştirilen Kendinle Konuşma Anketi (KKA)'nin Türk popülasyonuna uyarlanması ve bir sporcu örnekleminde uygulanmasıdır. Örneklem PBDE için 251 kadın, 401 erkek toplam 652 Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi, KKA için ise 157 kadın, 265 erkek toplam 422 Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi, sporcu örneklemini çeşitli takım sporlarından 142 kadın, 160 erkek toplam 302 kişi oluşturmaktadır. Yapılan Doğrulayıcı Faktör Analizi ve güvenirlik analizlerinin sonucunda her iki ölçme aracının da Türk popülasyonuna uygun olduğu belirlenmiştir. Sporcu örnekleme uygulanması sonucunda ise PBDE alt ölçeklerinden Önemli Kişilerin İlgisini Yitirme Korkusu'nun, spor deneyimi ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Kendinle Konuşma alt boyutları olan Motivasyonel İşlev ve Bilişsel İşlev'in spor deneyimi ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Başarısızlık Korkusu ile Kendinle Konuşma alt boyutlarından bazılarının ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to adapt Performance Failure Appraisal Inventory (PFAI) which is developed by Conroy et.al. (2004), and Self-Talk Questionnaire (S-TQ) which is developed by Zervas et.al. (2007) into Turkish population, and to examine these structures in a Turkish athlete sample. Samples are consisting of 251 female, 401 male and total of 652 university students for PFAI, 157 female, 265 male and a total of 422 university students for S-TQ, and 142 female, 160 male and a total of 302 team sports athletes of various team sports. After Confirmatory Factor Analysis and reliabilty analysis, it is found that both instruments are applicable to Turkish athletes. Statistically differences were determined in athletic experience and Fears of Important Others Losing Interest scale of PFAI, Age and athletic experience is correlated with Motivational and Cognitive Functions of Self-Talk. And also some dimensions of Fear of Failure and Self-Talk are correlated.