Futbol oyuncularında fiziksel uygunluk düzeylerinin oynadıkları pozisyona göre karşılaştırılması
Comparing the fitness levels of the football players according to their playing positions.
- Tez No: 301459
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLGA BAYRAKCI TUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışması futbolcuların fiziksel uygunluk düzeylerinin oynadıkları pozisyonlara göre karşılaştırılması amacıyla planlandı. Çalışmaya Türkiye Süper Lig' inden (N= 22) ve Türkiye Bank Asya Lig' inden (N= 19) olmak üzere 41 (18.02±0.87 yıl) profesyonel futbol oyuncusu katıldı. Futbol oyuncuları defans, orta saha ve forvet olarak oynadıkları pozisyonlara göre gruplandırıldı. Bütün sporcular sezon ortasında değerlendirilmeye alındı. Futbol oyuncuları izokinetik kuvvet, kassal endurans, koordinasyon, reaksiyon zamanı, hız, çeviklik, kardiovaskuler endurans, vücut kompozisyonu, esneklik ve fiziksel özellikleri açısından değerlendirildi. İzokinetik Kuvveti değerlendirmek için Isomed 2000 izokinetik cihazı kullanıldı. Koordinasyon-kassal endurans-reaksiyon zamanını Monitorize fonksiyonel squat sistem ile değerlendirildi ve vücut kompozisyonunu değerlendirmek için Tanıta vücut kompozisyon analizörü kullanıldı. Hızı değerlendirmek için 30 metre hız testi, çevikliği değerlendirmek için W çeviklik testi, kardiovasküler enduransı değerlendirmek için Conconi testi, esnekliği değerlendirmek için Otur-uzan testi kullanıldı. Sonuçlar, Varyans analizi ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Çalışmanın sonucunda gruplar arasında yaş, vücut ağırlığı, esneklik, hız, çeviklik, beden kütle indeksi, yağ oranı, kassal ve kardiovaskuler endurans, reaksiyon zamanı ve koordinasyon değerleri arasında fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This thesis study was planned to compare the fitness levels of the football players according to the positions they play. Totally forty-one professional players (18.02±0.87 years) were included in the study, out of which (N= 22) were from the Turkish Super League and (N= 19) were from the Turkish Bank Asya League. Football players were grouped according to their playing positions, namely, the defense players, midfield players and offense players. All the players were included in the evaluation in the middle of the season. The football players were evaluated as regards isokinetic strength, muscular endurance, coordination, reaction time, speed, agility, cardiovascular endurance, body composition analysis, flexibility and the physical characteristics. Isomed 2000 isokinetic device used to assess isokinetic strength. Muscular endurance-coordination-reaction time assessed by the Monitored Functional Squat System. Tanita body composition analyser used to assess body composition. In addition 30 meter speed test assessed to speed, agility was evaluated by W- Agility test, Conconi Test assessed to cardiovascular endurance and flexibility was evaluated by Sit-reach test. Players were divided into groups on the basis of the above indicators and the groups were compared statistically by analysis of varience (ANOVA). At the end of the study, no differences were found between the groups as regards age, body weight, flexibility, speed, agility, body mass index, fat percent, muscular and cardiovascular endurance, reaction time and coordination values (p>0.05).