Futbolcuların fiziksel uygunluk düzeylerinin mevki ve yaş değişkenlerine göre incelenmesi
Investigation of physical fitness levels of soccer players according to position and age variables
- Tez No: 339561
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmaya A, A2 ve alt yapı takımlarında oynayan 14 - 20 yaş arasındaki 152 futbolcu katılmıştır. Futbolcuların yaş ortalamaları 17.48 ± 2.89 'dur. Sporcuların, boy, yaş, beden kitle indeksi, vücut yağ yüzdesi, esneklik, sürat, çeviklik, anaerobik güç, anaerobik kapasite, aerobik kapasite özellikleri mevkilerine göre kaleci, defans, orta saha ve forvet ve yaşlarına göre 16 yaş ve altı, 17 yaş ve üzeri olmak üzere gruplandırılarak analiz edilmiştir. Mevkiler arasındaki farklar tek yönlü varyans analizi (One Way Anova) ile test edilmiş, anlamlı farklara ait grup içi ikili karşılaştırmalar Bonferroni testi ile yapılmıştır. Yaş grupları bağımsız örneklem t-testi(Independent Samples T-Test) ile karşılaştırılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiş, analizler SPSS 19 paket programında yapılmıştır. Kalecilerin boyu ve ağırlığı ileri uç, vücut yağ yüzdesi tüm mevkilerden yüksektir, 17 yaş ve üzeri grupta kalecilerin 30m sprint süresi diğer mevkilerden yavaştır. Orta saha oyuncularının maksimal dakika oksijen tüketimleri forvetlerden daha fazladır. Esneklik, çeviklik, anaerobik güç, anaerobik kapasite(tekrarlı sprint ve yorgunluk indeksi), toparlanma değerlerinde mevkiler arasında farklılık bulunamamıştır. Boy, ağırlık, BKİ, VYY, esneklik, anaerobik güç, sürat, çeviklik, aerobik kapasite, anaerobik kapasite değerlerinin hepsinde 17 yaş ve üzeri grup 16 yaş ve altı gruptan daha yüksek ve performans yönünden daha iyi değerler vermiştir. Yaş ile birlikte performans değerleri ve fiziksel bulguların tümünde artış söz konusudur. Tüm veriler bütün olarak düşünüldüğünde, mevkiler arasında çok belirleyici performans farklılıkları yoktur. Ortaya çıkan farklılıkların genelde kalecilerden kaynaklandığı, bu yüzden kalecilerin değerlendirilmesinin diğer mevkilerden ayrı yapılmasının faydalı olacağı düşünülebilir. Benzer antrenman geçmişlerinin ve futbolda mevkilere özgü belirli oyuncu yapısının bulunmayışı farksızlığın nedeni olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
152 soccer players participated in this study playing in A, A2 and Youth teams between the ages of 14-20. The mean age of players was 17.48 ±2.89. Measured variables of height, weight, body mass index, body fat percentage, flexibility, speed, agility, anaerobic power, anaerobic capacity, aerobic capacity were compared among the groups of playing positions as goalkeepers, defenders, midfielders and strikers and between the groups of ages as ? 16 and ?.17. The differences between positions analyzed with One Way ANOVA test, and pairwise comparisons between groups made by Bonferroni test. Age groups compared with Independent Samples T-Test. SPSS statistical program version 19 used for analysis and 0.05 accepted as statistical significance level. Goalkeepers? weight and height were higher than strikers and body fat percentages were higher than all other positions. In the group of ? 17 goalkeepers 30 m sprint time is slower than all other groups. The maximal oxygen uptakes of midfielders were better than strikers. Flexibility, agility, anaerobic power, anaerobic capacity (repeated sprint ability and fatigue index), recovery values were not significantly different between positions. In all variables of height, weight, body mass index, body fat percentage, flexibility, anaerobic power, speed, agility, aerobic capacity, anaerobic capacity, ? 17 years age group had higher and better performance values than ? 16 years age group. When all the data are thought as a whole, there are no determinant performance differences among the positions. It can be said that the differences are due to the goalkeepers and so it will be profitable that the goalkeepers must be evaluated independently from the other positions. The similar training history and the unavailability of specific player composition are seen as the reason of indifference.