Şizofrenik hastalarda fiziksel egzersizin ruhsal durum ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of physical exercise on health quality and mental condition of the schizophrenic patients
- Tez No: 196302
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Arastırma, fiziksel egzersizin sizofrenik bozuklugu olan hastaların ruhsaldurumları ve yasam kalitesine etkisini ortaya koymak amacıyla deneysel olarakyapılmıstır.Arastırma, Cumhuriyet Üniversitesi Arastırma ve Uygulama HastanesiPsikiyatri Poliklinigi'nde sizofreni tanısı ile ayaktan takip edilen hastalar ileyapılmıstır. Arastırmanın örneklemini, Sivas il merkezinde oturan, arastırmayakatılmayı kabul eden, yas, cinsiyet ve hastalık belirtileri benzer özellik gösteren30 ( 15 deney, 15 kontrol ) hasta olusturmustur.Arastırmaya alınan tüm hastalara egzersiz programına baslamadan önceKisisel Bilgi Formu, Negatif Belirtileri Degerlendirme Ölçegi (SANS), PozitifBelirtileri Degerlendirme Ölçegi (SAPS), Kısa Semptom Envanteri (KSE) veYasam Kalitesi Ölçegi (WHOQOL-BRIEF) uygulanmıstır. Daha sonra deneygrubuna 10 hafta boyunca haftada 3 gün 40 dakika süreyle fiziksel egzersizyaptırılmıs ve uygulama sonrası her iki gruptaki hastalara Kisisel Bilgi Formudısındaki formlar tekrar uygulanmıstır.Verilerin analizinde ki-kare testi, iki ortalama arasındaki farkın önemliliktesti ve iki es arasındaki farkın önemlilik testi uygulanmıstır.Arastırma sonunda deney grubundaki hastaların egzersiz uygulamasıöncesine göre uygulama sonrası ölçümlerinde SAPS genel puanı ile varsanılar,hezeyanlar alt grup puanlarında, SANS genel puanı ve duygulanımsal küntlük,apati, anhedoni, dikkat alt grup puanlarında, KSE madde ortalama puanı ilesomatizasyon, kisilerarası duyarlılık, anksiyete, hostilite alt grup puanortalamalarında azalma oldugu saptanmıs. WHOQOL-BRIEF fiziksel alan veruhsal alan alt grup puanlarında artıs oldugu, kontrol grubundaki hastaların ise 10haftalık süreç sonunda ruhsal durumları ve yasam kalitelerinde bir degisiklikolmadıgı saptanmıs.Her iki gruptaki hastaların uygulama öncesi ruhsal durumları ve yasamkaliteleri arasında fark olmadıgı, 10 haftalık egzersiz uygulamasının sonunda,deney grubundaki hastaların alogia dısındaki tüm SANS puanları ve KSEanksiyete bozuklugu alt grup madde ortalama puanının belirgin düzeyde azaldıgıbelirlenmis, kontrol grubundaki hastaların ruhsal durumu ve yasam kalitelerindebir degisiklik olmadıgı saptanmıstır.Uygulanan 10 haftalık fiziksel egzersiz programı ile sizofrenik hastalarınruhsal durumları ve hastalık belirtilerinde azalma oldugunun ve yasamkalitelerinin artmasının saptanmasının bir sonucu olarak hasta ile çalısan saglıkpersoneli ve hemsirelere uygun önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
The study was made experimentally to bring up the effect of physicalexercise on the schizophrenic patients mental conditions and health quality.The study was made with schizophrenic outpatients who hospitalized andgiven treatment in Psychiatry Department of Cumhuriyet University Hospital. Thesamples of the study were 30 patients (15 experimental group, 15 control group )Before beginning the exercise programme all the patients who appliedPersonal Information Questionary, The Scale For The Assesment of NegativeSymptoms, The Scale For The Assesment of Positive Symptoms, Brief SymptomInventory and Quality of Life Scale ( WHOQOL-BRIEF ). Then exerciseprogramme was made by the experiment group during 10 weeks three days in aweek average time is 40 minutes and after the practice was complated the patientswere applied other forms again except for Personal Information Questionary.While analysing the data it was applied chi-square test, importance test ofdifferences between two average and importance test of differences between twopartners.At the and of study, it was determined that measuring after practice tobefore the practice of patients physical exercise in the experiment group, therewas a decrease in the SAPS common average scores and specially hallucinationand delusion subgroups scores, SANS common average scores and affectiveflattening, apathy, anhedonia and attention subgroup scores, KSE material averagescores and specially somatization, personal sensitivty, anxiety and hostilitysubgroup material average scores. Also it was determined that there was anincrease in the WHOQOL-BRIEF physical and psychological field subgroupscores, there wasn?t any difference between the patients? mental condition and thehealth quality in the control group at the end of the process of 10 weeks.There was no difference between patient?s mental condition and the healthquality before the process in each two groups in spite of the positive variation inall scale common average scores and subgroup scores at the end of the 10 weekexercise practice, it was determined that there was a clear decrease experimentgroup patients? all SANS Points expect alogia and KSE anxiety subgroup materialaverage score, there was no difference control group patients? mental conditionand health quality.It was determined that schizophrenic patients? mental condition anddecrease of the their symptom of illness and an increase of health quality, as theresult of it, clinic personel and nurses who work with the patients are suggestedappropriately.