Fetal büyümenin üç boyutlu ultrasonografide uyluk ve kol volümetrisi ile değerlendirilmesi
Evaluation of fetal growth with thigh and arm volumetry using three-dimensional ultrasonography
- Tez No: 301509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEKİN SEZİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Fetal büyümenin değerlendirilmesinde, iki boyutlu ultrasonografik parametreler ve bunlardan türetilen vücut ağırlığı tahmin formülleri kullanılmaktadır. Ancak, bu yöntemlerin, özellikle patolojik büyüme kısıtlılığı açısından, güvenilirliği tartışma konusu olmaktadır. Son yıllarda üç boyutlu ultrasonografi kullanılarak fetal büyümenin değerlendirilmesi gündeme gelmiştir. Bu amaçla, fetal uyluk ve kol hacimlerinin hesaplanması araştırma konusu olmaktadır. Çalışmamızın amacı da doğum öncesinde iki ayrı teknik (fraksiyonel ve rotasyonel) ile elde edilen uyluk ve kol hacim tahminlerinin, yenidoğan antropometrik parametreleri ile olan ilişkisinin saptanmasıdır. Bu amaçla, herhangi bir tıbbi hastalık veya peripartum komplikasyonu olmayan ve elektif şartlarda sezaryen planlanan 40 gebelikte doğumdan azami 24 saat önce ultrasonografik fetal uyluk ve kol hacim verileri elde edildi. Bilgisayar yazılımı kullanılarak fraksiyonel (multiplanar) ve rotasyonel (VOCAL) uyluk ve kol hacim hesaplamaları gerçekleştirildi. Doğum sonrasında ise ilgili yenidoğanlardan doğum ağırlığı, boy, baş çevresi, göğüs çevresi, karın çevresi, uyluk çevresi, kol çevresi, uyluk ve kol iç yüz cilt altı yağ dokusu kalınlıkları, kol ve bacak uzunlukları gibi antropometrik veriler elde edildi. Ultrasonografik hacimsel hesaplamalar ile yenidoğanlardan elde edilen ölçümler arasındaki bağıntılar Pearson ve kısmi korelasyon analizleri; ölçümler arasındaki uyum ise Bland-Altman gösterimleri ve sınıf içi korelasyon analizleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Our aim was to determine the correlations across thigh and arm volume estimations using two different techniques (fractional and rotational) with neonatal anthropometric parameters. For this purpose, ultrasonographic fetal thigh and arm volume data were obtained within 24 hours before delivery from 40 medically and obstetrically uncomplicated pregnancies scheduled for elective cesarean delivery. Fractional (multiplanar) and rotational (VOCAL) thigh and arm volumes were determined, using an off-line software. Relevant postnatal anthropometric data including neonatal birth weight, height; head, thorax, abdominal, thigh and arm circumferences; thigh and arm skin fold thicknesses and arm and leg measurements were also obtained. Pearson and partial correlation analyses were used to determine the relationship across ultrasonographic volume calculations and neonatal measurements. Bland-Altman plots and inter-class correlation analyses were utilized for analyzing the agreement between those parameters.