Göller bölgesinde kolorektal karsinomlarda CD133 immunhistokimyasal ekspresyonunun klinikopatolojik parametrelerle ve prognoz ile ilişkisinin araştırılması
The ınvestigation of the relationship between CD133 ımmunohistochemical expression, clinicopathologic parameters and prognosis of colorectal carcinomas in the Lakes region
- Tez No: 301510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN KARAHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kolorektal karsinom (KRK) tüm dünyada kanser kaynaklı ölümlerde önsıralarda yer almakta olup artan bir insidans sergilemektedir. Çalışmamızda, KRK'daCD133 immunhistokimyasal ekspresyonunun klinikopatolojik parametreler veprognoz ile ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla Süleyman DemirelÜniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi edilen klasik adenokarsinomlu 70 KRKolgusuna ait parafin bloklar kullanıldı. Olgulara ait arşiv bloklarından hazırlanankesitlere, immünhistokimyasal yöntemle CD133 antikoru uygulandı. Arşivdosyalarından olgulara ait klinik bilgiler elde edildi.Çalışmamızda; CD133 ekspresyon seviyesinin, 38 (% 54,3) olguda düşük, 32(45,7) olguda ise yüksek düzeyde olduğu tespit edildi. CD133 skorlaması ile tümörlokalizasyonu, grade ve lenfovasküler invazyon arasında istatistiksel olarak anlamlıfarklılıklar saptandı. Rektosigmoid kolonda lokalize olgularda, CD133 ekspresyonseviyesi anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,005). CD133 ekspresyonu, grade ileanlamlı negatif korelasyon gösterdi (p=0,02, r=-0.022). Lenfovasküler invazyonsaptanan 31 olgunun 21'inde (% 67,7) CD133 ekspresyon seviyesinin düşük olduğusaptandı. Bu durumun istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (p=0,044).Bununla birlikte, istatistiksel olarak anlamlı olmasa da; tanı anında ve takiplersırasında uzak metastaz saptanan olgularda CD133'ün yüksek düzeyde ekspreseolduğu gözlendi. Kaplan Meier log rank analizinde; CD133 ile sağkalım arasındaanlamlı ilişki bulunmamakla birlikte, yüksek ekspresyon gösteren olguların sağkalımsürelerinin daha kısa olduğu belirlendi (Log Rank, p=0,093). Ayrıca CD133ekspresyonunun yüksek olduğu olgularda, hastalıksız sağkalım süresinde istatistikselolarak anlamlı (Log Rank, p=0,004) azalma tespit edildi.Sonuç olarak bu çalışmada elde edilen bulgular, KKH modelinidesteklemekte, yüksek CD133 ekspresyonu ile hastalıksız sağkalım süresinin kısalığıarasında kuvvetli bir ilişki olduğunu ve CD133'ün KRK olgularındaki klinik öneminiortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
All over the world colorectal carcinoma (CRC) is located in the front row ofdeaths from cancer and exhibits an increasing incidence. In our study, therelationship between immunohistochemical expression of CD133,clinicopathological parameters and prognosis in CRC cases was aimed to investigate.For this purpose, paraffin blocks of 70 CRC cases with classic adenocarcinomawhich were brought to Süleyman Demirel University Faculty of Medicine were used.CD133 antibody was applied to the sections of archive blocks belonging to the casesby using immunohistochemical methods. Detailed clinical information about thecases was obtained from the archive files.In our study, CD133 expression levels were low in 38 (54.3%) cases and highin 32 (45.7) cases. CD133 scores were exhibited statistically significant differenceswith tumor localization, grade and lymphovascular invasion. CD133 expression levelwas significantly (p= 0.005) higher in the cases localized in Rectosigmoid colon.CD133 expression showed a significant (p = 0.02, r =- 0.022) negative correlationwith grade. Out of 31 cases with Lymphovascular invasion, 21 (67.7%) wereexhibited low levels of CD133 expression. This situation was determined to bestatistically significant (p = 0.044). However, although not statistically significant,CD133 was found to be expressed in a high level in cases with distant metastases atdiagnosis and during follow-up. In addition, a statistically significant (Log Rank, p =0.004) decrease was found in disease-free survival period in cases with highexpression of CD133.In conclusion, the findings of this study support the cancer stem cell model,and reveal the clinical importance of CD133 in CRC cases and a strong associationbetween high CD133 expression and disease-free survival.