Tokat ekolojisinde yetiştirilen ?eşme? ve ?limon? ayva (Cydonia vulgaris L.) çeşitlerinin fenolojik, morfolojik ve pomolojik özellikleri
Determination of phenological, morphological and pomological characteristics of ?eşme? and ?limon? quince varieties in growing Tokat ecological conditions
  1. Tez No: 301580
  2. Yazar: SERDAR GENCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RESUL GERÇEKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Araştırma, Tokat ili merkez ilçede bulunan ?Eşme? ve ?Limon? ayva (Cydonia vulgaris L.) çeşitlerinin Tokat şartlarındaki fenolojik, morfolojik ve pomolojik özelliklerinin belirlenmesi amacı ile 2009-2010 yıllarında yürütülmüştür. Çeşitlerin pomolojik ve kimyasal özellikleri yıllara çeşitlere göre değişim göstermiştir. Meyve ağırlıkları 191 - 535 g; Suda çözünebilir kuru madde miktarları % 13,20 ? 14,30; şıra miktarları % 49,33 ? 63,24 ve asitlikleri ise 7,37 ? 14,85 g/l arasında bulunmuştur. Ağaç verimleri ise yıl ve çeşitlere göre, sırasıyla 0,250 ? 11,258 kg/ağaç (Eşme); 0,480 ? 9,296 kg/ağaç (Limon) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study carried out to determine phenological, morphological and pomological characteristics of ?Esme? and ?Limon? quince varities in 2009 and 2010 years in Tokat ecological conditions. Pomological and chemical characteristics of cultivars varied from depanding on year. Fruits weight were found 191 and 535 g; total soluble solid 13,20 and 14,30 %; fruit juice ratio 49,33 and 63,24 % and titretable acidity were found 7,37 and 14,85 g/L in ?Esme? and ?Limon? varieties, respectively. Yield were found 0,250 ? 11,258 kg/per tree (Esme) and 0,480 ? 9,296 kg/per tree (Limon), respectively.