Metilentetrahidrofolat redüktaz polimorfizmi bulunan hastalarda paraoksonaz enzim polimorfizminin araştırılması
Research of paraoxonase enzyme polymorphism in patient with methylenetetrahydrofolate reductase polymorphism
  1. Tez No: 301581
  2. Yazar: LEYLA AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Biochemistry, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Paraoksonaz 1 (PON 1) geninin 55. konumdaki Metiyonin'in Lösin ile (M55L) ve 192. konumdaki Glutamin'in Arjinin ile (Q192R) yer değiştirmesi sonucu oluşan iki polimorfizmin, MTHFR C677T mutasyonu ile arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine çeşitli şikayetlerle gelmiş olan hastalardan MTHFR polimorfizmi görülenlerde PON1 enzim polimorfizminin RT-PCR (Real-Time Polimeraz Zincir Reaksiyonu) yöntemi ile tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bunun için 200 kişi kontrol grubu (MTHFR mutasyonu bakımından normal) ve 300 MTHFR mutasyonu görülen hasta grubu (220 kişi MTHFR heterozigot, 80 kişi MTHFR homozigot mutant) çalışmaya alınmıştır. PON 55/192 polimorfizmlerinin dağılımı ve bu polimorfizmlerin MTHFR mutasyonu ile ilişkisi incelenmiştir. Genotip tayini, Multipleks PCR yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda genotip dağılımlarında PON 55 polimorfizmi açısından kontrol ile hasta grubu arasında önemli bir farklılık görülmemiştir (p= 0,885). PON 192 polimorfizmi açısından kontrol ile hasta grubu arasındaki farklılık homozigot mutant grupta anlamlı bulunmuştur (p=0,037). MTHFR normal olan grupta PON 55 polimorfizmi normal, heterozigot ve homozigot kişi yüzde oranları sırasıyla 12, 46 ve 42; MTHFR heterozigot olanlarda, 10, 46 ve 44, MTHFR homozigot mutant olanlarda 8, 50 ve 42 olarak tespit edilmiştir. MTHFR normal olan grupta PON 192 polimorfizmi normal, heterozigot ve homozigot mutant yüzde oranları sırasıyla 41, 47 ve 12; çalışma grubuna alınan MTHFR heterozigot olan kişilerde 35, 44 ve 47; MTHFR homozigot mutant olanlarda 50, 34 ve 16 olarak tespit edilmiştir. Cinsiyetler arasında PON1 genotiplerinin dağılımı açısından fark görülmemiştir. Sonuç olarak, çalışma ve kontrol grubunun her ikisinde de PON 55 polimorfizm oranı yakın değerlerde bulunmuştur. PON 192 polimorfizm oranı homozigot mutant olanlarda çalışma ve kontrol grupları arasında anlamlı bulunmuştur. PON 192 genotipi homozigot mutant olan kişilerin oranı hem normal hem de heterozigot hastalardan önemli düzeyde farklı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of the present study was to investigate the association between MTHFR C677T mutation and two polymorphisms involving Methionine-Leucine substitution in position 55 (M55L) and Methionine-Arginine substitution in position 192 (Q192R) in Paraoxonase 1 (PON 1) gene. In the present study, patients with MTHFR polymorphism, who applied to Gaziosmanpaşa University Research and Education Hospital with different complaints, were studied for PON1 polymorphism using Real-Time PCR (Real-Time Polymerase Chain Reaction). A control group of 200 people (normal for the MTHFR mutation) and a patient group of 300 people with MTHFR mutation (220 heterozygous and 80 homozygous mutant) were studied. Distribution of PON 55/192 polymorphisms and association of these polymorphisms with MTHFR mutation were studied. Genotype determination was performed by multiplex PCR method. Based on the results, there was no difference (p=0,085) between control and patient groups for PON 55 genotype distributions. On the other hand, there was a significant difference for PON 192 polymorphism between control and patient groups in homozygous mutant group (p=0,037). Percentages of individuals who were normal, heterozygous and homozygous mutant for PON 55 were 12, 46 and 42 in MTHFR normal group, 10, 46 and 44 MTHFR heterozygous group and 8, 50 and 42 in MTHFR homozygous mutant group, respectively. Percentages of normal, heterozygous and homozygous mutant for PON 192 polymorphism were 41, 47 and 12 in MTHFR negative group; 35, 44 and 47 in MTHFR heterozygous group and 50, 34 and 16 in MTHFR homozygous mutant group, respectively. There was no difference between the sexes in terms of the distribution of PON1 genotypes. In conclusion, polymorphism ratio for PON 55 polymorphism was similar in control and study groups. However, PON 192 polymorphism ratios were statistically different between study and control groups in homozygous mutant group. PON 192 polymorphism ratios were different in homozygous mutant individuals compared to normal and heterozygous ones.