Van ili merkez ilçede küçükbaş hayvancılık faaliyetleri ve genel sorunlar
Activities and general problems of sheep and goat farms in Van central distrinct
- Tez No: 301613
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, Van ili merkez ilçede küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan işletmelerinyetiştiricilik faaliyetlerinin ve genel sorunlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırma materyalini merkez ilçeye bağlı köylerde bulunan 168 küçükbaş hayvanişletmesi oluşturmuştur.Küçükbaş hayvan işletmelerinde ortalama koç, anaç koyun, kuzu, teke, anaçkeçi ve oğlak sayıları sırasıyla2.87 ± 0.21, 81.27 ± 5.94, 61.97 ± 4.50, 0.89 ± 0.09, 13.27 ± 1.11, 11.27 ± 0.92baş olarak bulunmuştur. Yetiştiricilerin ortalama yaşı 48.75, aile bireyleri sayısı ise 9.68 ± 0.28olarak saptanmıştır. Küçükbaş hayvan işletmelerin ortalama sulu arazi varlığı 51.66 ± 7.54 da,ortalama susuz arazi varlığı ise 75.17 ± 10.94 da olarak belirlenmiştir. Yetiştiriciler eğitimdurumları bakımından ele alındığında % 69'u ilkokul, % 3.6'sı lise mezunundan, % 10.7'siise okuma yazma bilmeyenlerden oluşturmaktadır. Hayvan barınaklarının % 100'ü kapalıağıl şeklindedir. Barınak yapı malzemesi olarak % 51.8'lik oranı ile kerpiç ve % 33.3'lükoranı ile briket kullanılmıştır. Küçük aile işletmesi şeklinde etkinliğini sürdüren işletmelerbir araya gelerek ortak sürü (% 84.5) oluşturmaktadırlar. Çoban kullanımı bakımındanaile işletmesinde aileden biri çobanlık yaparken, ortak sürüde sürü mevcuduna göreücretli olarak geçici veya sürekli çoban tutulmaktadır.Yapılan anket sonucuna göre, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan işletme başınadüşen toplam süt verimi 38.89 ± 1.46 kg olarak belirlenmiştir.Yetiştiricinin kamudan ücretsiz veterinerlik hizmeti, uzun vadeli kredi, damızlık hayvantemini ve ürünlerde fiyat istikrarı gibi beklentileri bulunmaktadır. Koyun ve keçiyetiştiriciliğinin en önemli sorunları olarak; çoban bulma zorluğu, veterinerlik hizmetlerininyetersizliği, genç nüfusun bu istihdam koluna talebinin azlığı ve büyük şehirlere göçünhızla artmasıdır. Bu gibi birçok sebep küçükbaş hayvancılık işletme sahiplerinin işi bırakmanoktasına gelmesine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was performed to determine of sheep and goat farming enterprisesengaged in animal husbandry activities and its general problems in the central district ofVan. Research material has been created 168 small ruminants operation in the villagesof the central districe of Van.The numbers of ram, sheep, lamb, billy goat, goat and kid were found inenterprises of small ruminants 2.87 ± 0.21, 81.27 ± 5.94, 61.97 ± 4.50, 0.89 ± 0.09,13.27 ± 1.11, 11.27 ± 0.92, respectively,The mean age of the breeders was determinedas 48.75 and the number of family members is 9.68 ± 0.28. The presence of sheep andgoat enterprises?s average irrigated land in 7.54 ± 51.66 while the average of thirstyland is 75.17 ± 10.94. Considering educational status of cultivators they are formed 69% of cultivators primary school, 3.6 % high school graduates, 10.7 % of the illiterates.All of the animal shelters are in the form of closed halo. As shelter building materialwas used with 51.8 % ratio of mud brick and 33.3 % rate with the brick. Comingtogether in the form of small family-run business that operates form the common herd(84.5 %). In respect to using the shepherd, a member of family is selected as shepherdin family run while temporary or permanent shepherds are procured according tonumber of herd in common lot.According to survey result, average milk production per the farming of smallruminant is determined as 38.89 ± 1.46 kg Cultivators have expectations such as freeveterinary service, long-term credit, supply of breeding animals and products in theprice stability from goverment. The most important issues of sheep and goat farming arethe difficulty of finding shepherd, lack of veterinary services, lack of demand for fieldthis operation of young people and the rapid increase of migration to big cities. Many reasonlike these cause that come to the point of quitting the job for sheep and goatlivestock business owners.