Van ekolojik koşullarında farklı ekim zamanı uygulamalarının bazı aspir (Carhamus tinctorius) çeşitlerinde verim ve verim öğelerine etkisi
Investigating the effect of different sowing time on the yield and yield components of some aspir cultivars in Van ecological conditions
- Tez No: 301614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TUNÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, 2009 yılında Van ekolojik koşullarında farklı ekim zamanı uygulamalarının bazı aspir çeşitlerinde verim ve verim öğelerine etkisinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme tarlalarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada üç değişik aspir çeşidi (Dinçer, Remzibey-05, Yenice) üç faklı ekim zamanı ( 1 Nisan, 15 Nisan, 30 Nisan) denemeye alınmıştır.Denemede bitki boyu, ana dal sayısı, ikincil dal sayısı, tabla sayısı, mahsuldar tabla sayısı, tablada tane sayısı, bin tane ağırlığı, tohum verimi, ham yağ oranı, ham yağ verimi, ham protein oranı ve ham protein verimi gibi özellikler incelenmiştir.Araştırma sonucuna göre en yüksek tohum verimi 170.4 kg/da ile birinci ekim zamanı ( 1 Nisan ) uygulamasında Yenice çeşidinden, en yüksek ham yağ oranı ise % 18.8 ile birinci ekim zamanı ( 1 Nisan ) uygulamasında Dinçer aspir çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of different sowing time applications on yield and yield components of some safflower cultivars in VAN ecological conditions in 2009. The study was conducted in a split plot experimental design in random blocks with three replications at the fields of University of Yuzuncu Yil, Faculty of Agriculture. In the study, three different safflower cultivars (Dinçer, Remzibey-05 and Yenice) were sown in three different sowing time (1 April, 15 April and 30 April).In this study, plant height, number of primary branches, number of secondary branches, heads per plant, number of fertile head, seeds per head, 1000 seed weight, seed yield, crude protein ratio, crude oil ratio, protein yield and oil yield were investigated.According to the results of this research, the highest seed yield was found to be 170.4 kg/da in the primary sowing time (1 April) from Yenice cultivar and the highest crude oil rate was found to be 18.8 % in the primary sowing time (1 April) from Dinçer safflower cultivar.