Ankara'daki askeri birliklerin su kaynaklarında aeromonos'ların bulunuşu
Isolation and identification of aeromonas species from water sources of military units
- Tez No: 30167
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YURTYERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
51 6. ÖZET Hareketli Aeromonas türleri öncelikle insanlarda gastrointestinal ve ekstraintestinal infeksiyonlara neden olan bakterilerdir. Son yıllarda yapılan epidemiyolojik çalış malar, hareketli Aeromonas lar m gastroenteritislerin en önem li etkeni olduğunu ortaya koymuşlardır ve kontamine gıda ve sular en önemli kaynaklardır. A.hydrophila gastroenteritisle- rinin ekolojisi üzerindeki çoğu çalışma A.hydrophila'nm kon tamine sularla geçişi üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu çalışmayla Askeri Birliklerin kullandığı suların Aeromonas seviyeleri araştırılmıştır. Bu çalışmada, Ankara garnizonuna yerleşmiş Askeri Birliklerden 60 farklı su numunesi kullanıldı. 30 numune şe hir şebekesinden, 30 numune ise acil durumlarda kullanılacak kuyu sularından alındı. 23 numunede (% 38.3) Aeromonas spp. izole edildi. îzole edilenlerin 18 'i (% 78.3) hareketli ve 5 adedi (% 21.7) ise hareketsizdi. Hareketli Aeromonas türleri, A.hydrophila 10'nun (% 55,6), A.sobria 6'sının (% 33.3) ve Z% ünün (% 11.1) A.caviae olduğu saptandı. Hareketli Aeromonas türlerinin 17» si kuyu sularından ve sadece bir tanesi şehir şebeke suyundan izole edildi. Sonuç olarak Ankara' daki askeri birliklere ait kuyu ların içme suyu kaynağı olarak kullanımının Aeromonas ' lar yö nünden riskli olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
52 7. SUMMARY ISOLATION AND IDENTIFICATION OP AEROMONAS SPECIES PROM WATER SOURCES OP MILITARY UNITS Membres of the motile Aeromonas species are as a cause of bacterial gastroenteritis and extraintestinal infectious in humans. In recent years the epidemiological studies showed that motile Aeromonas species are more important agents of gastroenteritis and their reservoir are contaminated foods and water. Most studies involving the ecology of A.hydrophila gastroenteritis have concentrated on its transmission in contaminated water supplies. This study has been conducted to determine the aeromonas levels of water used in the military units. In this study, 60 different water samples from the military units settled in Ankara garrision were used. Thirty samples were taken from the city driking -water network and 30 samples were taken from army reservuar wells, not currently used as a drinking water (emergency supply). Aeromonas spp. were isolated in 23 samples (38.3 %). Eightteen of isolated (78.3 %) were motil and 5 (21.7 %) were nonmotil. The motil Aeromonas spp. were classified as A.hydrophila 10 (55.6 %), A.sobria 6 (33.3 %) and A.caviae 3 (11.1 %). Seventeen of the motil Aeromonas spp. were from the wells and only one was from the city drinking -water network. As a result, the wells are found to be too risky to use as water sources.