Malathion ve glifosatin Triticum aestivum (buğday) üzerindeki genetik ve epigenetik etkilerinin moleküler yöntemler ile belirlenmesi
Genetical and epigenetical effects of malathion and glyphosate on Triticum aestivum have been investigated with molecular methods
- Tez No: 301728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLERAY AĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamızda, Triticum aestivum türü buğday bitkisinde en çok kullanılan pestisitlerden olan malathion ve glifosatın bitki genomunda yaptığı genetiksel ve epigenetiksel etkiler araştırılmıştır. Her iki pestisit için de 5 konsantrasyon kullanılmıştır. Deney gruplarının RAPD profillerindeki DNA değişimleri, DNA hasarları ve mutasyonlar (örneğin, nokta mutasyonları ve kromozomal düzenlemeler) hakkında nitel bilgi vermiştir. Her bir konsantrasyonun genomik kalıp sabitesi (%GTS) hesaplanmış, yüksek konsantrasyonun genotoksik etkinin daha fazla olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, bitkilerdeki epigenetik mekanizmalardan olan DNA metilasyonlarını tespit edebilmek için CRED-RA yöntemi uygulanmıştır. Uygulama sonucunda tüm konsantrasyonların polimorfik yüzdesi hesaplanmıştır. Her iki pestisitinde DNA metilasyonuna neden olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the most commonly used pesticides glyphosate and malathion for Triticum aestivum wheat species have been investigated for their genotoxic effects on genome of Triticum aestivum. For both of the pesticides 5 different concentrations have been used. The DNA alterations, DNA damages and mutations (point mutations and chromosomal rearrangements) of the RAPD profiles of the investigated samples gave qualitative data. Genomic template stability (GTS%) of each concentration has been evaluated and a regular decrease has been observed. In this case, the highest concentration has been concluded to be the most effective concentration. However, CRED-RA technique has been used to determine a plant epigenetic mechanism, DNA methylation. The polymorphic percentages of all concentration have been calculated after pesticides applications. In conclusion, it has been concluded that both of the used pesticides cause DNA methylation.