Doğu Anadolu bölgesinde iklim değişikliğine bağlı yenilenebilir enerji potansiyelinin incelenmesi
Investigation of renewable energy potential accotrding to the climate change in East Anatolian region
- Tez No: 301768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR BAKIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan iklim değişikliği, global anlamda dikkate alınması gereken en büyük sorunların başında gelmektedir. Böylesine büyük bir sorunun etkilerini ortaya koymak amacıyla bu çalışmada Doğu Anadolu Bölgesinde küresel ısınmanın iklim parametreleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu kapsamda bölgeye ait meteorolojik ölçümleri gerçekleştiren Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan 1975-2010 yılı aralığındaki aylık donlu günler sayısı, aylık kar yağışlı günler sayısı, aylık ortalama 5 cm, 10 cm, 20 cm, 50 cm ve 100 cm toprak sıcaklığı, aylık ortalama açık günler sayısı, aylık ortalama basınç, aylık ortalama bulutluluk, aylık ortalama günlük toplam global güneşlenme şiddeti, aylık ortalama günlük toplam güneşlenme süresi, aylık ortalama kapalı günler sayısı, aylık ortalama nisbi nem, aylık ortalama rüzgâr hızı, aylık ortalama sıcaklık, aylık toplam güneşlenme şiddeti, aylık toplam güneşlenme süresi ve aylık toplam yağış verileri kullanılmıştır. Bu 35 yıllık periyotta meteorolojik parametrelerde ne gibi değişimlerin meydana geldiği araştırılmıştır. Araştırma il bazında yapılmış olup, Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Ardahan, Ağrı, Erzincan, Erzurum, Kars, Iğdır, Tunceli, Van, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari illerini kapsamaktadır. Parametrelerde meydana gelen değişimler, 1975-1986 ve 1999-2010 zaman periyotlarında incelenmiş ve bu zaman periyotları arasındaki değişimler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, global warming-induced climate change is one of the biggest problems that should be taken into account in global sense. In this study, we studied in order to put a small-scale study of the effects of global warming on climate parameters of Eastern Anatolia region. In this context, monthly number of frost days, the monthly number of days with heavy snowfall, the monthly average of 5 cm, 10 cm, 20 cm, 50 cm and 100 cm soil temperature , the average monthly number of open days, the monthly mean pressure, the monthly mean cloud cover, the monthly average daily global insolation intensity, the monthly average daily total sunshine duration, the average monthly number of days off, the monthly average relative humidity, monthly average wind speed, the average monthly temperature, monthly total sunshine intensity, the total monthly sunshine duration and monthly total rainfall collected from weather stations of the region and in the range of 1975-2010 were examined using data from the State Meteorology Affairs General Directorate for what changes occurred. Investigations and analysis are made on the basis of the province in region of Eastern Anatolia covers the provinces of Ardahan, Agri, Erzincan, Erzurum, Kars, Igdir, Tunceli, Van, Malatya, Elazig, Bingol, Mus, Bitlis, Adiyaman and Hakkari. Comparison of the changes of the parameters with the time periods 1975-1986 and 1999-2010 and carried out by the analysis of changes between these time periods.