Sübstitüe bisiklik dienofillerin çeşitli dien sistemleriyle siklokatılma tepkimelerinin incelenmesi
Researching of cycloaddition reactions of the substitued bicyclic dienophiles with various dien system
  1. Tez No: 301781
  2. Yazar: ÖZGÜR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN ŞİMŞEK KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Diels-Alder tepkimeleri ile tek kademede altı karbonlu halkalı yapılar kolaylıkla elde edilebildiğinden dolayı, bu tepkimeler mekanistik ve sentetik olarak son derece önemlidir. Ayrıca, Diels-Alder tepkimeleri kullanılarak elde edilebilen hetero halkalı ve tetrasiklik moleküller, organik kimyada büyük bir öneme sahip olmasının yanı sıra, farmokoloji ve diğer alanlarda kullanılan birçok molekülün çıkış maddesi olabilmektedirler.Bu çalışma mekanistik olarak son derece önemli bir çalışmadır. Tez çerçevesinde siklik ve bisiklik alkenlerle, çeşitli dien sistemlerinin Diels-Alder tepkimeleri incelendi ve tetrasiklik katılma ürünleri elde edildi. Bunun yanısıra, Diels-Alder tepkimeleri ile elde edilen bisiklik katılma ürünlerinin, OsO4, NMO ve m-KPBA ile diolleme ve tetrolleme tepkimeleri yapılarak, bisiklosiklitol türevleri sentezlendi ve bu türevlerin biyolojik aktiviteleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Because of the feasibility of easily obtaining cyclic composition with six carbon via Diels-Alder reactions they are very significant in the synthetic and mechanistic way. Hetero cyclic and tetracyclic molecules which obtaining via using Diels-Alder reactions are very important in the organic chemistry, nevertheless they are used as raw materials which are process in the pharmacology and other fields.In this thesis, Diels-Alder reactions of various diene systems were investigated with cyclic and bicyclic alkenes and tetracyclic addition yields were obtained. In addition, diolled and tetrolled reactions of participation yields which obtained by Diels-Alder reactions are performed via using OsO4, NMO and also m-KPBA thus bicyclitols derivatives were synthesized and biological activities of this derivatives were investigated.