Bisiklik siklopentenon türevlerinin Pauson-Khand tepkimesiyle stereoseçici sentezi
Stereoselective synthesis of bicyclic cyclopentenone derivatives by Pauson-Khand reaction
  1. Tez No: 502956
  2. Yazar: NEZİR ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, benzofuran ve benzotiyofen-sübstitüe homoallil ve homoproparjil alkollerden başlanarak optikçe aktif heteroaril-sübstitüe bisiklik kaynaşmış siklopentenon türevlerinin sentezlenmesidir. Çalışmanın ilk bölümünde benzofuran ve benzotiyofen-sübstitüe homoallil ve homoproparjil alkol türevleri sentezlenmiştir. Daha sonra elde edilen homoallil alkoller çeşitli lipaz enzimleriyle enzimatik rezolüsyon yöntemiyle enantiyomerce saflaştırılmıştır. Optikçe aktif homoallil ve homoproparjil alkoller O-allilleme ve O-proparjilleme yöntemleriyle çeşitli enin türevlerine dönüştürülmüştür. Son olarak da, elde edilen bu türevler Pauson-Khand tepkimesiyle yeni kiral heteroaril-sübstitüe siklopentenon yapılarına dönüştürülmüştür. Bu kiral siklopentenon türevleri literatürde mevcut değildir ve çeşitli biyolojik aktivite gösterme potansiyeline sahip bileşiklerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to synthesize optically active heteroaryl-substituted bicyclic fused cyclopentenone derivatives starting from benzofuran and benzothiophene-substituted homoallyl and homopropargyl alcohols. In the first part of the work, benzofuran and benzothiophene-substituted homoallyl and homopropargyl alcohol derivatives were synthesized. The homoallyl alcohols obtained were then enantiomerically purified by enzymatic resolution with various lipase enzymes. Optically active homoallyl and homopropargyl alcohols have been converted to various enine derivatives by O-allylation and O-propargylation methods. Finally, the resulting derivatives were converted to the new chiral heteroaryl-substituted cyclopentenone structures by Pauson-Khand reaction. These chiral cyclopentenone derivatives are not available in the literature and are compounds with various biological activity.