Analysis of laminar-turbulent transition in time-dependent pipe flows
Zamana bağımlı boru akımlarında laminar-turbulent geçiş analizi
- Tez No: 301798
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAŞAR GÜNDOĞDU, PROF. DR. MELDA ÖZDİNÇ ÇARPINLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu çalışmada, sinüzoidal darbeli boru akımında türbülansa geçişin tespiti ve geçiş başlangıcındaki akım dinamiği incelenmiştir. Deneysel çalışma 1019?Reta?4817 ve 107?Reos?4261 zaman ortalamalı Reynolds sayısı ve salınımlı Reynolds sayısı aralıklarında yapılmıştır. 0.05?A1?0.96 aralığındaki hız genliği oranı ve 2.72???' ?32.21 aralığındaki Womersley sayısına denk düşen 0.1 Hz?f?14 Hz aralığındaki salınım frekansı darbeli akışın ?intermediate? bölgesini kapsamaktadır. Darbeli akışın üretimi ve kontrolü, ölçülen verinin toplanması ve işlenmesi, ve akım dinamiğinin analizleri LabView 2009-SP1 yazılım programı içerisinde tasarlanmış program, TDFC.vi ile gerçekleştirilmiştir.Literatürde bahsedilen hız dalga profilleri üzerinden görsel gözlemler ile türbülansa geçişin tespiti yerine özgün bir türbülansa geçiş tespit methodu TDFC.vi içerisinde tasarlanmıştır. İki boyutsuz, dinamik türbülans tespit parametresi, TDP, f ?1 Hz için (R(dU(r,t)/dt)^2)/(Utav?^2) ve f >1 Hz için ((dU(r,t)/dt)^2)/((Uta^2)( ?^2)) tanımlanmıştır. Bundan başka, iki boyutsuz, dinamik eşik değişkeni, TP , f ?1 Hz için (1/??')^n (n=| f |) ve f>1 Hz için (1/??')^4; ??' parametresinin fonksiyonu şeklinde tanımlanmıştır. Türbülansa geçişin başlangıcının tespiti TDP ve TP değişkenlerinin kıyaslanması esasına dayalıdır.??'?8.61 ve >??'8.61 için akım dinamiklerinde belirgin bir farkın olduğu sonucu çıkarılmıştır. Şöyle ki, türbülansa geçişin başlangıcında, ??'?8.61 için A1'in Reta üzerinde fark edilir etkisinin olmasına rağmen, ??'>8.61 için A1'in Reta üzerinde etkisi gözlemlenmemiştir. Türbülansa geçiş başlangıcında A1>0.30 için ??''nın Reta üzerinde kayda değer etkisinin gözlemlenmesine rağmen, A1=0.10 ve A1=0.20 için Reta üzerinde ??''nın etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
The detection of transition to turbulence in sinusoidal pulsatile pipe flow and the flow dynamics at the onset of transition are analyzed in this study. The experimental study is conducted in the ranges of the time averaged and oscillating Reynolds numbers of 1019?Reta?4817 and 107?Reos?4261. The velocity amplitude ratio of 0.05?A1?0.96 and oscillation frequency of 0.1 Hz? f ?14 Hz corresponding to Womersley numbers of 2.72???'?32.21 cover the so-called intermediate region of pulsatile flow. The generation and control of the pulsatile flow, the acquisition and processing of the measured data and the analyses of the flow dynamics are carried out by means of the devised program, TDFC.vi in LabView 2009-SP1 environment.An original detection method is devised in TDFC.vi instead of the transition detection by visual observation in velocity waveforms, cited in the literature. Two dimensionless, dynamic turbulence detection parameters, TDP , of (R(dU(r,t)/dt)^2)/(Utav?^2) for f ? 1 Hz and ((dU(r,t)/dt)^2)/((Uta^2)( ?^2)) for f >1 Hz are defined. Moreover, two dimensionless, dynamic threshold parameters, TP , of (1/??')^n (n=| f |) for f ? 1 Hz and (1/??')^4 for f > 1 Hz are defined as a function of ??'. The detection is based on the comparison of the magnitudes of TDP and TP.It is concluded that there is a distinct difference in flow dynamics for ??'?8.61 and ??'>8.61. Namely, at the onset of transition, despite of the noticeable influence of A1 on Reta for ??' ?8.61, no effect of A1 is observed for ??'>8.61. There is no effect of ??' on Reta for A1=0.10 and A1=0.20 although the significant effect of ??' on Reta is observed for A1>0.30 at the onset of transition.