The applicability of advanced technology in sewer systems
Kanalizasyon sistemi teknolojilerinin uygulanabilirliği
  1. Tez No: 301800
  2. Yazar: ALEND ABDULRAZAQ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAZEN KAVVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Mevcut ve yeni inşa edilen kanalizasyon sistemi projelerindeki arızaları en aza indirgemek ve sistemi iyileştirmek amacıyla, gelişmiş teknoloji kullanmak temel bir ihtiyaçtır. Birçok nedenden dolayı, kanalizasyon sistemlerinin arıza sıklığı ve şiddeti, gelişmiş olan ülkelerden daha çok gelişmekte olan ülkelerde olduğu gözlenmektedir. Kanalizasyon sistemlerinde gelişmiş teknolojilerin uygulanmasının belli avantajları vardır, ancak bazı durumlarda, eşlik eden bazı zorluklar bu teknolojilerin kullanımını sınırlamaktadır. Bu çalışmada, kanalizasyon sistemi ile ilgili çeşitli gelişmiş teknolojilerin fizibilitesi araştırılmıştır. Bu teknolojiler arasında, dairesel olmayan boruların uygulamaları kanalizasyon sistemlerinde veya mevcut sistemlerin astar yoluyla, hidrolik verimliliği araştırılmıştır. Ayrıca, yer çekimi ile akan kanalizasyon sistemlerinin tasarımında kullanılan bilgisayar programlarının uygulanabilirliğini değerlendirmek amacıyla incelenmiştir. Değişik gelişmiş teknolojiler sunulmuştur ve araştırılmıştır. Bu teknolojilerin gelişmekte olan ülkelerdeki mevcudiyeti ve uygulanabilirliliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for using advanced technologies in existing and new constructed sewer system projects is essential to improve the system and minimize the probable malfunctions. For several reasons, the frequency and severity of malfunctions in sewer systems are observed to be much more in developing countries than in the developed ones. The implementation of advanced technologies in sewer systems has clear advantages, but in some circumstances, accompanied with some difficulties that limits its use. In this research, the feasibility of several types of advanced technologies relevant to sewer systems was investigated. Among those technologies, the hydraulic efficiency of the implementation of non-circular pipes in sewer systems or through lining existing systems was investigated. Also, computer program packages that are used for the design of gravity flow sewer systems have been investigated in order to evaluate their applicability. Different other advanced technologies were also presented and investigated. The availability and applicability of those advanced technologies in developing countries were investigated.