An investigation of punching and mechanical properties of rolled am60 and az61 magnesium alloys
Haddelenmiş am60 ve az61 magnezyum alaşımlarının zımba ile delme ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 641744
  2. Yazar: SHOKRI SALEH M KHALIFA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN ÇUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, AZ61 ve AM60 magnezyum (Mg) alaşımları düşük basınçlı döküm yöntemi ile üretilmiştir. Üretilen Mg alaşımları iki farklı haddeleme hızında sıcak haddeleme ile %75 deformasyon sonucunda 3 mm kalınlığında levha haline getirilmiştir. Ayrıca döküm sonrasında Mg alaşımlarına yine %75 deformasyon oranında sıcak ekstrüzyon işlemi uygulanmıştır. Işık optik (LOM) ve Taramalı elektron mikroskobu (SEM), ikizleri, dinamik yeniden kristalleşmeyi (DRX'ler) göstermek için kullanılmıştır. Mikro sertlik ve çekme testleri ile elde edilen mekanik özelliklerin iyileştirilmesi, mikroyapısal ve pole figür analizleri ile desteklenmiştir. Endüstride imal edilen parçaların kullanılabilmesi için bir imal işlemine tabi tutulması gerekliliğinden yola çıkarak sıcak haddeleme sonrasında elde edilen 3 mm kalınlığındaki Mg levhalarına delme (zımbalama) işlemi uygulanmıştır. Deneyde düz uçlu, içbükey formlu ve 16 ° açılı olmak üzere 3 farklı zımba kullanılmıştır. Kullanılan zımba tipinin kesme kuvveti üzerindeki etkisi incelenmiştir. Deneyler sırasında kesme kuvvetlerini belirlemek için bir yük hücresi kullanılmıştır. Delme deney sonuçları AM60 alaşımının AZ61'e göre kesmeye karşı daha dirençli olduğunu göstermiştir. En düşük kesme kuvveti 16 ° açılı zımba ile elde edilmiştir. Ayrıca, delme işlemleri için düz uçlu zımbaların ve kesme işlemleri için içbükey formlu zımbaların kullanılmasının, parçaların kullanım amacına göre daha uygun olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the low pressure die casting method was used to produce AZ61 and AM60 Mg alloys following the hot rolling with two rolling speed and hot extrusion were applied at similar deformation rate. Light optical (LOM) and Scanning electron microscopy (SEM) was utilized to show the twins, dynamic recrystallization (DRXs) and secondary phases. The enhancement of mechanical properties obtained by microhardness and tensile tests were supported with the microstructural and pole figure analysis. In the industry, punching is required for the manufactured parts, and therefore the magnesium alloys that are manufactured (AM60 and AZ61) require strength to complete the punching process. an experimental study was carried out to examine the effect of different punch type on blanking force. The strength of mg alloys AM60 and AZ61 as casting and as two speed of rolling 2.5 rpm and 7.5 rpm treatment has been examined by using shearing force with same thickness 3mm. The effect of the perforated cutting type on forces required for cutting / punching has been realized on magnesium alloys used in the industry. Experiments were studied using three different cutting types, 0 °, R and 16 °. The results of the experiment showed that the AM60 alloy was stronger than AZ61, and the results also showed that the 16º hole type performs the breaking process at the lowest strength. necessary paste was used when using R type perforations for sheet production.