Tasarım sürecinde proje kalite yönetimi: Çok uluslu otel yapısı örneklemi
Project quality management in design process: A multinational hotel project case
  1. Tez No: 301854
  2. Yazar: EBRU SALİÇ
  3. Danışmanlar: DR. FULYA AYBAR ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yapı üretim sürecinde Kalite üzerine güncel yaklaşımlar ve proje yönetim pratikleri günümüzde, özellikle yapı üretim sürecinde farklı alt süreçlerde, değişik kalite yönetim tekniklerini de beraberinde getirmiştir. Yapı üretim sürecinde yer alan kalite araştırmaları bağlamında, tasarım süreci kalite yönetiminin, üretim ve kullanım süreçlerinin kalitesini etkilediği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle söz konusu çalışmada, tasarım süreci proje kalite yönetimi ele alınarak çok uluslu otel yapıları bağlamında değerlendirilmiştir.Çok uluslu otel yapılarının alan çalışması olarak seçilmesinin temel nedeni ise, bu tür projelerin disiplinler arası bir kimlik içermesi, performans kriterlerinin belirgin sınırlarla çizilmiş olması ve bu nedenle net verilere ulaşılabilmesidir. Proje yönetimi açısından farklı disiplinlerin bir arada yer alması, kalitenin yönetimi ve sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşımaktadır. Farklı kullanıcı grupları tarafından değişik biçimlerde algılanan yapı kalitesi, söz konusu tesislerin üretim maliyetleri açısından da büyük bir önem taşımakta ve kaynakların verimli kullanımını da içeren proje kalite yönetimi döngüsünü zorunlu hale getirmektedir.Yukarıda ele alınan bağlamlarda açıklanan gerekçeler doğrultusunda, bu tez kapsamında, yapı üretim sürecinin önemli bir bileşeni olan tasarım süreci kalite yönetimi irdelenmiştir. Bu amaçla öncelikle kalite kavramı ve içeriği kısaca özetlendikten sonra ve kalite kavramının yapı sektörü içindeki yeri irdelenmiş, yapı sektörünün süreç özellikleri ve kaliteye ön girdi teşkil eden gereklilikler ele alınmıştır. Tasarım süreci kalitesinin ürünün kullanım sürecine olan etkilerinin incelenebilmesi için öncelikle ürün kalitesi ve süreç kalitesi çerçevesi belirlenmiş ve bu çerçeve mevcut model üzerinde sınanmış, saptanan sorunlar ve çözüm önerileri ele alınmıştır.Araştırma kapsamında literatür taramasının yanı sıra, tasarım süreci ürün ve süreç kalitesinin değerlendirilmesinde örneklem alanında incelenen Holiday Inn Almaty projesinin ekibinde değişik kademelerde görev almış katılımcılarla yapılan anket çalışması ve yine aynı yapının ürün kalitesinin değerlendirilmesinde de bağımsız bir kuruluşun otel kullanıcıları ile yaptığı anket sonuçları kullanılmıştır. Ayrıca zincir otele ait marka şartnameleri, zorunlu yerel yapı kodları, yapının gerçek uygulama tasarım ve dokümanlar, yerel idare tarafından onaylanan uyarlanmış tasarım dokümanları ve diğer tasarım dokümantasyonu da destekleyici dokümanlar olarak kullanılmıştır. Ulaşılan bulguların ve literatür taramasının karşılaştırması ile varılan sonuçlar tez kapsamında incelenmiştir.Çok bileşenli ve kompleks bir niteliğe sahip bu tür yapıların sağlanması gerekli ortak performans gereklilikleri ve süreç özellikleri üzerine araştırılmış, belirlenen model üzerinden Holiday Inn Almaty projesi kullanım süreci yansımaları ile beraber tasarım süreci kalitesi açısından incelenmiştir.Araştırma sonucuna göre çok uluslu zincir otel yapıları diğer otel yapılarından farklı organizasyonlara ve süreç özelliklerine sahip yapılar olup, performans gereksinimlerinin karşılanması kadar süreç kalitesinin sonuç ürün kalitesi üzerinde büyük etkisi bulunduğu belirlenmiştir. Diğer projelerde çok belirgin olmayan kültürel ve organizasyonel faktörlerin süreç kalitesi üzerinde belirgin etkiye sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Contemporary approaches to quality in the construction sector and project management practices and especially within sub-processes have brought different quality management techniques as a result.In the context of quality researches in building processes, it has been concluded that the quality of the manufacturing and usage processes are influenced by the quality management in design process. Therefore within this thesis, quality management of design management within international hotel projects and its influence over the usage stage has been evaluated.The main reason of selecting this particular building type is that such projects contain interdisciplinary identity. From the project management aspect; having multidisciplinary roles carries greater importance in quality management and sustainability issues. Building quality which is comprehended in different ways by different user groups comprises greater importance in manufacturing costs and compels a project quality management cycle that is including efficient usage of the resources.In light of the above mentioned basis, the quality management of design process, which is an important component of building manufacturing process, has been examined within this thesis. For that purpose, quality concept and its contents have been summarized, quality concept in the building sector has been addressed, process features of the building industry and requirements which constitute preliminary input for quality have been discussed.In order to analyse the effects of the design quality on the utilization process and product quality, the process quality frames have been drawn first and the existing model has been examined within this frame and confirmed problems and solution proposals have been discussed.In addition to reviewing available literature, a survey study has been executed with the individuals who held various positions within the Holiday Inn Hotel Almaty project, consultations were held with the design process team to ascertain the process quality. A further survey was held by an independent organization with actual hotel guests, this has been used for the examination of the product quality.Hotel chain brand standards, compulsory local building codes, actual application design documentation, drawings adapted to the local building codes and other design documentation have also been used as supporting documentation. The established findings and literature review have been compared to each other and the results have been studied in this research.Common performance requirements and process specialities of such multi-component and complex building type, have been studied and design process quality has been examined along with the reflections in utilization stage over the specified model.According to the research study, international chain hotels consist of different organizations and process attributes, thus proving that process quality has a large scale impact over the final product as well as fulfilling performance requirements. Cultural and organizational factors have grater impacts that do not have that significant role in any other projects.