İmmobilize mikroorganizma hücreleri kullanarak bikaverin üretimi
Bikaverin production by using immobilized microorganism cells
- Tez No: 301858
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Kimya, Biochemistry, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada serbest ve immobilize Gibberella fujikuroi fungusu kullanılarak; pH, fermentasyon süresi ve substrat derişiminin bikaverin üretimine etkisi incelenmiştir. Serbest ve immobilize fungus için, optimum koşullar; pH: 5,5, fermentasyon süresi: 4 gün ve glukoz derişimi 60 g/L olarak bulunmuştur. Fermentasyon ortamından elde edilen en yüksek bikaverin derişimleri, serbest ve immobilize mikroorganizma için sırasıyla 6,31 ve 8,87 mg/L'dir. Ultrasonik titreşimle hücre zarı patlatılarak; bikaverin derişiminin 1,20 kat artması sağlanmıştır. Serbest ve immobilize fungus ile yapılan çalışmalarda, hava beslemesi yapılması bikaverin üretimini azaltmıştır. İmmobilize taneciklerin farklı glukoz derişimleri (40-100g/L) içeren besin ortamında 4 gün boyunca tekrar kullanılabilirliği araştırılmıştır. İmmobilize taneciklerin ilk kullanımından sonra bikaverin üretimi azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of pH, fermentation time and glucose concentration on the production of bikaverin was investigated by using free and immobilized fungus, Gibberella fujikuroi. The optimum conditions were found as; initial pH: 5.5, fermentation time : 4 days and glucose: 60 g/L, for free and immobilized microorganism. The highest bikaverin concentration obtained from fermentation medium for free and immobilized microorganism was 6,31 and 8,88 mg/L, respectively. Bikaverin concentration was increased 1,20 times by blowing up the cell membrane via ultrasonic vibration. In the studies used free and immobilized microorganism, air feeding has decreased the bikaverin production. The reuse of immobilized beads was investigated in medium containing different glucose concentrations (40-100 g/L) during 4 days. After first usage of immobilized beads bikaverin production was decreased.