Bilgisayar destekli mobilya tasarımında autolısp uygulamaları
The use of autolisp in computer aided furniture design
- Tez No: 301862
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT DÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Technical Education, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AutoLISP programlama dili lisp processing denilen lisp dilinin AutoCAD için uyarlanmış halidir. Lisp programlama dili yapay zeka (artificial intelligence) dilidir. Bu dilde AutoCAD fonksiyonları (çizim komutları vs...) ve kullanıcının kendine özgü geliştirebileceği fonksiyonları da kullanması mümkündür. AutoLISP programlama dilini AutoCAD'in desteklemesi, AutoCAD kullanıcılarına bu dili kendi konstrüksiyon problemlerinin çözümünde de kullanma imkanı sağlamaktadır. Bu çalışmada bilgisayar destekli mobilya tasarımında Autolisp kullanımına yönelik uygulamalar yapılmıştır. Bu maksatla mobilya tasarımında tasarımcının en fazla zaman harcadığı konstrüksiyon problemlerinin Autolisp ile çözümlenmesi hedeflenmiştir. Mobilya konstrüksiyonlarında yaygın olarak uygulanan kavelalı birleştirme ve zıvanalı birleştirme teknikleri örnek olarak seçilmişlerdir. Bu maksatla yazılan lisp programlarının nasıl çalıştığı örnekler üzerinde gösterilmiş, programların AutoCAD ortamında nasıl kullanılacağı anlatılmıştır. Çalışmada verilen örneklerde de görüldüğü gibi Autolisp tasarım süresini kısaltmakta, maliyeti azaltmakta rekabet gücünü artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The AutoLISP is a language which called list processing and is used for AutoCAD. As it known, Lisp is an artificial intelligence language. In this language it is possible to use the functions of AutoCAD as well as the special subprograms developed by users. AutoLISP programming language that supports AutoCAD, AutoCAD users, this provides the possibility of using language to solve problems in their construction. In this study, computer-aided design of furniture made of applications for the use of AutoLISP. For this purpose, the most time spent by the designer's furniture design is aimed to resolve construction problems with AutoLISP. Widely applied in construction of furniture and grooved dowel and mortise and tenon joint techniques have been selected as an example. For this purpose, examples of how it works on the page shown in lisp programs, programs described how to use AutoCAD environment. As shown in given examples, the application of AutoLISP together with AutoCAD shortens the design time and improves the users competitiveness on the market.