Bina derecelendirme sistemlerinde çevresel etki sınıflarının önemi
Importance of environmental impact categories in rating systems
- Tez No: 301870
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte ortaya çıkan çevre sorunları, küresel, bölgesel ve yerel ölçekte birçok etkiye neden olmaktadır. Bu sorunların büyük bir kısmı yapılı çevreden ve yapılı çevrede kullanılan ürünlerin doğru seçilememesinden kaynaklanmaktadır. Son yıllarda tanımlanan ?sürdürülebilirlik? kapsamında, yapıların çevresel etkilerinin değerlendirilmesi ve buna göre binaların sertifikalandırılması gündeme gelmiş ve bu kapsamda birçok metot ve araç geliştirilmiştir. Bina derecelendirme sistemleri bu nedenle geliştirilmiş araçlar olup, bu araçlar sürdürülebilirlik ölçütlerine göre binaların çevresel etkisini ölçmekte ve buna göre binaları sertifikalandırmaktadır. Yapı ürünü seçimi ve korunumuna yönelik ?malzemeler? alanında yapı ürünü etki değerlendirmesinde kullanılan etki sınıfları ve bu sınıflara verilen önem ağırlıkları her derecelendirme sistemine göre farklılık göstermektedir. Bu durum yapı ürününün derecelendirme sistemine göre farklı değerlendirilebilmesi anlamına gelmekte ve sistemlerin güvenilirliği konusunda düşündürmektedir. Bu bağlamda tez çalışmasının amacı, derecelendirme sistemlerinin kullandığı farklı önem ağırlıklarının, ürünün etki sonuç değerinde ortaya çıkardığı niceliksel ve yüzdesel farkın belirlenmesi ve sistemlerin güvenilirliğinin sorgulanmasıdır. Tez çalışmasında, tuğla, gazbeton ve bims beton duvar bloğunun çevresel etki değerleri, BREEAM ve LEED derecelendirme sistemlerinin kullandığı önem ağırlıklarına bağlı olarak değerlendirilmekte ve elde edilen çevresel etki sonuç değerlerinin niceliksel ve yüzdesel farkları irdelenerek kullanılan önem ağırlıklarının etkisi ölçülmektedir.
Özet (Çeviri)
Environmental problems which emerges into parallel developed technology, leads global, regional and local several effects. The cause of the majority of these problems is buildings and wrong selection of the construction. In recent years, assessment of buildings environmental impact and certification of building came up under the ?sustainability? concept and developed many method and tools. Therefore, building rating systems are developed tools which measure environmental impact of building and certificate according to sustainibility criteria. Impact categories and importance weights which use construction products impact assessment are different each rating systems. This situation is meant that same construction product rates differently according to each rating systems and was thought reliability of rating systems in assessment of environmental impact of construction products. In this context, the aim of thesis is, determined the quantitative and percentile difference in impact result value of product according to different importance weights and is examined reliability of systems.In this working of thesis, environmental impact values of brick, aerated concrete and lightweight concrete pumice block are assessed with importance weights of BREEAM and LEED and quantitative and percentile difference obtained environmental impact result values are examined. Thus, impact of importance weightings are measured.