İki foton uyartım temelli mikroskopik hücre görüntülerinden üç boyutlu yapının modellenmesi
3D modelling of two photon excitation based microscopic cell images
  1. Tez No: 301880
  2. Yazar: UFUK BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez kapsamında; konfokal floresans ve iki foton floresans mikroskopi yöntemleri kullanılarak floresans proteinler ile işaretlenmiş kanser hücreleri incelenmiştir. Bağ dokusu taklitleri de konfokal yansıma ve ikinci harmonik üretimi mikroskopi yöntemleri ile incelenmiştir. Yöntemler, bağ dokusu taklitlerinin optik nüfuz derinliği ve kontrastı, floresans proteinlerinin fotobeyazlatma dayanıklılığı ve nüfuz derinliği açısından karşılaştırılmıştır.Son olarakta hücre görüntüleri, görüntü işleme yöntemleri ile iyileştirilmiş ve üç boyutlu şekilde geriçatılmıştır. Dalgacık Dönüşümü tabanlı bir ters evrişim yöntemi ve referans görüntünün bilinmediği durumlar için görüntü kalitesi ölçütü önerilmiştir. Sonuçlarımız, önerdiğimiz yöntemlerin floresans mikroskopi görüntülerine uygulanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this dissertation; fluorescent proteins labeled cancer cells were investigated using Confocal Fluorescence and Two Photon Fluorescence microscopy methods. Also Extracellular Matrix mimics were investigated using Confocal Reflection and Second Harmonic Genaration microscopy methods. Methods were compared with regard to penetration depth and contrast of ECM mimics, photobleaching and penetration depth of fluorescent proteins.Finally, cell images were enhanced using image processing techniques and reconstructed three dimensionally. A Wavelet Transform based deconvolution method and a non-reference image quality metric were proposed. Our results show that our methods are applicable to fluorescence microscopy images.