Karbon fiber destekli polimer kompozit pasarella tasarım ve üretimi
Design and manufacturing of carbon fiber reinforced polymer composite gangway
  1. Tez No: 301923
  2. Yazar: DORUK ERDEM YUNUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Makine Mühendisliği, Marine, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Denizcilikte kullanılan Pasarella, tekne ve kara arasında geçiş sağlayan geçici bir köprüdür. Bir pasarellanın ağırlığı, özellikle kullanım kolaylığı açısından değerlendirilmesi gereken önemli bir kriterdir. Geleneksel malzemelerden üretilmiş yüksek bir taşıma kapasitesine sahip pasarellanın ağırlık gibi bir dezavantajı varken, hafif bir pasarellanın taşıma kapasitesi düşüktür. Karbon fiber destekli polimer kompozit pasarella bu iki probleme de çözüm getirir. Hafiftir ve daha fazla taşıma kapasitesine sahiptir.Bu bağlamda, hedeflenen yüke dayanabilen ve ağırlığı minimize edilmiş bir pasarella başarılı bir üretimin temel koşuludur. Bu çalışmada, karbon fiber destekli polimer kompozit pasarellanın bu temel koşul çerçevesinde tasarımı ve üretimi hedeflenmiştir. Pasarella geometrisi ve yapısı, bilgisayar destekli tasarım ve mühendislik yazılımları kullanılarak tasarlanmıştır. Belirlenen bu tasarımın prototip üretimi yapılıp, ardından deplasman testi uygulanmıştır. Ayrıca değişik dizilimler, sonlu elemanlar programı kullanılarak analiz edilmiştir. Oluşan gerilmeler ve deplasmanlar prototip test sonuçlarıyla kıyaslanarak analizin doğruluğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gangway, used in shipping, is a temporary bridge that allows passing between the boat and land. The weight of a gangway is an important criterion that should be considered, especially in terms of ease of use. A gangway made of traditional materials has several disadvantages. While the ones with a good carrying capacity have a disadvantage of weight, on the other hand the carrying capacity of a light gangway is weak. The carbon fiber reinforced polymer composite gangway brings solution to both of these problems. It is light and has the capacity to carry more.In this context, a gangway, which can withstand to the intended load with minimum weight, is the basic condition for a successful production. In this study, the design and production of the carbon fiber reinforced polymer composite gangway are targeted within the framework of this basic condition. Gangway?s shape and structure were designed using computer aided design and engineering software. After the producing of this design, the displacement test was performed. In addition different sequences were analyzed using the finite element program. By comparing analysis with the test results, the accuracy of the finite element analysis was examined.