Türkiye'de kredi kanalıyla parasal aktarım mekanizmasının işleyişi
The functioning of the monetary transmission mechanism via credit channel: The Turkish model
  1. Tez No: 301993
  2. Yazar: ZEYNEP ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Para otoriteleri enflasyonla mücadeleyi temel hedef olarak benimsemekte ve para politikası araçlarını kullanarak bu hedeflerine ulaşmayı amaçlamaktadır. Bu hedef kapsamından para politikasının başarısı için finansal ve reel sektör arasındaki ilişkinin belirlenmesi önemlidir. Para politikası araçlarının reel ekonomiyi hangi kanallar aracılığıyla ve ne ölçüde etkilediğine karar vermek için parasal aktarım mekanizmasından yararlanabiliriz. Parasal aktarım mekanizması faiz kanalı, döviz kuru kanalı, hisse senedi kanalı, beklentiler kanalı ve kredi kanalı olmak üzere beş kanal üzerinden işlemektedir.Bu çalışma, para politikası değişikliklerinin kredi piyasasını nasıl etkilediği konusu ile ilgilenmektedir. Çalışmada Türkiye'deki kredilerle makroekonomik veriler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla VAR yöntemi kullanılmıştır ve hedef değişken olarak reel ekonomiyi temsilen sanayi üretim endeksi ve toptan eşya fiyat endeksi alınmaktadır. Uygulanan para politikası neticesinde kredi hacminde meydana gelen değişmelerin reel ekonomiye ne ölçüde yansıdığı bu değişkenlerde ortaya çıkan değişmelere bakılarak ölçülmektedir.Bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre, Türkiye'de kredi kanalının etkin işlemediği ortaya çıkmış, bankaların daraltıcı para politikası sonrasında mevduat dışı kaynaklardan fon sağlayarak kredi vermeyi sürdürdükleri ve kredilerde herhangi bir daralmanın gerçekleşmediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Central banks mainly aim to control inflation and keep it at low rates by moderating monetary policies. In order for the monetary policies to be successful in achieving lower rates of inflation, it is paramount to determine the relationship between financial and real sectors. By utilizing the monetary transmission mechanisms, we can understand the channels through which monetary policy affects the real economy and the extent of the effect. Monetary transmission mechanisms could be studied in four categories: Interest rate channel, exchange rate channel, stocks channel and credit channel.The subject of this study is the influence of monetary policy on the credit market. In the study VAR method is used to investigate the association between the macroeconomic data and the credits in Turkey. As the representation of the real economy, we decided the target variable to be theindex of industrial production and the wholesale price index. The changes that occur in the credit volume as the consequence of the monetary policies may result in some changes in the real sector. The extent of the changes in the real sector can be measured by studying the changes in these variables.According to the result of the study, the credit channel in Turkey does not function. As a consequence of the tight monetary policy, the banks are found to supply credit by relying on funds outside of their deposits. For that reason no tightening in the credits emerge.