Problem çözme becerisi ölçeğinin geliştirilmesi
The improvement of the scale about problem solving skills
- Tez No: 302037
- Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Program Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada; dördüncü, beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinin problem çözme becerisinin düzeyini belirlemeye hizmet edecek bir ölçme aracının geliştirmek amaçlanmıştır. Problem çözme becerisi belirleme ölçeği hazırlanmadan önce bu beceriye ilişkin literatür taraması yapılmış, farklı ilköğretim okullarında görev yapan 168 öğretmene ulaşılmış ve araştırmacı tarafından hazırlanan anketi doldurmaları sağlanmıştır. Bu ankete verilen cevaplar maddeleştirilerek frekansları en yüksek bulunan maddeler ölçekte kullanılmak üzere alınmıştır. Literatür taraması ve anket cevaplarının incelenmesi sonucunda problem çözme becerisine yönelik alt beceriler belirlenmiş ve bu alt beceriler hazırlanacak ölçeğin belirtke tablosunda yer almak üzere ortak ifadelere dönüştürülmüştür. Hazırlanan ölçeğin uygulandığı çalışma grubu İzmir ilinde özel bir ilköğretim okulunun dört, beş, altı, yedi ve sekizinci sınıflarında 2010-2011 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 262 öğrenciden oluşmaktadır. Ölçeğin yapı geçerliği için uzman görüşü alınmış, güvenirliği için ise KR 20 güvenirlik katsayısı hesaplanmıştır. Excel ve SPSS programlarında yapılan istatistiksel işlemler sonucu ölçeğin KR 20 iç tutarlık katsayısı .76 bulunmuştur. Psikolojik bir test için hesaplanan güvenirlik katsayısının .70 ve daha yüksek olması test puanlarının güvenirliği için genel olarak yeterli görülmektedir (Büyüköztürk, 2003). Ayrıca ölçeğin test tekrar test yöntemi kullanılarak kestirilen tutarlık anlamındaki güvenirlik katsayısı da hesaplanmıştır. Bu işlem sonucunda korelasyon katsayısı .94 olarak hesaplanmıştır. Korelasyon katsayısının, mutlak değer olarak 0.70-1.00 arasında olması yüksek düzeyde bir ilişki olarak tanımlanabilir (Büyüköztürk, 2003).
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim is to improve the scale that serve to determine the skill of problem solving of the fourth, fifth, sixth, seventh and eight class students. Before improving the scale to determine the skill of problem solving, the relevant literature consult has been done, the 168 teacher who teaches at different primary schools have been contacted and it has been provided to fill the survey which has been prepared by the searcher. Reifying the answers of the surveys, the items which have high frequencies have been chosen for using to prepare the scale. As a result of consulting the literature and analyzing the responses of the survey questions; the sub skills of the problem solving skill have been determined and these sub skills have been transformed to common expressions to take part at the table of specification. The study team to whom the scale was applied consists of 262 students who are at the fourth, fifth, sixth, seventh and eight grade of a private primary school. For validation check, it has been applied for the expert opinion and calculated the value of KR 20 for data reliability. As a result of the statistical operations with Excel and SPSS program, the value of Kr 20 of the scale is .76. In the psychological tests, the reliability value that has been calculated .70 and above is considered adequate for reliability (Büyüköztürk, 2003). After test retest analyze, the coefficient of correlation is .94. Correlation coefficient between .70 and 1.00 indicates the high reliability of the scale (Büyüköztürk, 2003).