6 yaş grubu çocuklarda genel problem çözme becerilerinin değerlendirme ölçeğinin geliştirilmesi geçerlik ve güvenirlik çalışmaları
General problem solving skills assessment scale for children 6 years development, vali̇di̇ty and reli̇abi̇li̇ty
  1. Tez No: 366365
  2. Yazar: ARZU ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FULYA TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
6 YAŞ GRUBU ÇOCUKLARDA GENEL PROBLEM ÇÖZME BECERİLERİNİ DEĞERLENDİRME ÖLÇEĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ,GEÇERLİK VE GÜVENİRLİK ÇALIŞMALARI Arzu ARSLAN Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimler Enstitüsü Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Z.Fulya TEMEL Problem Çözme, öğrenmenin temelini teşkil eder. Çocuklar problem çözme davranışları ile düşüncelerini bir konuda yoğunlaştırmayı, alternatif çözümler üretmeyi, neden sonuç ilişkilerini kavramayı ve sonuçları tahmin etmeyi öğrenirler. Tüm bu gelişmeler çocukların ruh sağlığını da olumlu yönde etkileyerek, yaratıcı ve üretken bireylerin yetişmesine olanak sağlar. Özellikle okulöncesi yıllardan başlayan temel eğitim çağı, problem çözme becerisi kazandırmayla ilgili eğitimin verilebileceği en verimli yıllardır. Problemi kavrama ve çözme stratejileri kolaylıkla ve doğal olarak bu yaşlardaki çocuklara kazandırabilmektedir. Bu çalışmada problem çözme becerisinin önemi, çocuklara problem çözme becerisinin nasıl kazandırabileceği, okul öncesi eğitimin bu becerinin kazandırılmasındaki yeri ve önemi hakkında bilgi verilecek genel problem çözme becerilerinin gelişimini değerlendirmek için bir ölçek geliştirilmiştir. Lawshe Kapsam Geçerlik Oranı hesaplanması ile elde edilen bulgular, ölçek maddelerinin tamamının 6 yaş grubu çocukların genel problem çözme becerileri düzeylerini ölçmede kapsam geçerliği olduğunu göstermiştir. Ayrıca, güvenirlik analizlerinden elde edilen bulgular sonucunda Ölçekin yüksek düzeyde iç tutarlık ve dış tutarlığa sahip olduğu anlaşılmıştır. 5 Maddelerin, madde bırakmalı Cronbach Alfa katsayılarının tüm maddelerde .65 ile .75 arasında değiştiği bulgulanmıştır.Ayrıca üst %27'lik grubun toplam ölçek bazında aritmetik ortalaması 1.96, Alt %27'lik grubun toplam ölçek bazında aritmetik ortalaması ise 1.90'dır.. Ölçekteki maddelerin güvenirliklerinin yüksek düzeyde olduğu ve Ölçeki puanlayanları, ölçülmek istenen özellikler bakımından ayırt edebildiği yönünde yorumlanmıştır. Ölçek-tekrar ölçek uygulamaları sonucunda Pearson Korelasyon Katsayısı değerinin toplam ölçek puanlarında 83 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
GENERAL PROBLEM SOLVING SKILLS ASSESSMENT SCALE FOR CHILDREN 6 YEARS DEVELOPMENT, VALİDİTY AND RELİABİLİTY Arzu ARSLAN Gazi University Education Scince Instition Child Development and Education Department Supervisor: Prof. Dr. Z.Fulya TEMEL Solving problems forms the basis of learning. By solving problems, children learn to focus their thoughts on one issue, find alternative solutions, comprehend cause and effect relationship and guess results. All tjese developments affect children's psychology and enable them to grow up as creative and productive individuals. The basic education period which especially starts in preschool years are the most fruitful period when education for acquiring the ağabeylities for problem solving are given. Strategies for understanding and solving problems can be given to children at this age more naturally and easily. In this study it will be developed about the importance of solving the problem, how it will be gained and also the role and importance of preschool period and how it Works. This scale had developed for measuring problem solving skills of the cihldren in six age and perschool period. The finds which were deduced using Lawshe Coverage Validity Rate figure/calculation has shown that all of the ölçek materials have proved capable of measuring the level of problem solving capacities of 6 year old kids .Besides, as a result of the finds deduced from credibility analysis it is understood that the ölçek has high level inner and outer consistency. As a result of re-scale applications, the value of Pearson Correlation Coefficient Scale total scale scores were found to be 83.