Development of corporate governance, corporate governance approach of banking sector and effects of corporate governance on the financial structure of banking sector's companies: A research on ISE 100 index and ISE corporate governance index (XKURY)
Kurumsal yönetimin gelişimi, bankacılık sektöründe kurumsal yönetim yaklaşımı ve kurumsal yönetimin bankacılık sektöründeki şirketlerin finansal yapısı üzerine araştırma: İMKB 100 ve İMKB kurumsal yönetim endeksi (XKURY) inceleme
  1. Tez No: 302046
  2. Yazar: PINAR BUKET KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN DENİZ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Banking, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kurumsal Yönetim dünyada ve Türkiye'de son yıllarda araştırmaların odak noktası haline gelmiştir. Mevcut araştırma kurumsal yönetimin gelişim çerçevesini ele alırken, onun ekonomi ve şirketler üzerine etkilerini de ortaya koymaktadır. Kurumsal Yönetim Modellerinin karşılaştırılması yoluyla, sistemler ve ülkeler arasındaki yapısal farklar hakkında net bir cevap almak amaçlanmıştır. Kurumsal yönetim sürecinin dinamik olduğu ve her ülkede, ülke koşullarına ve ülkeye özgü faktörlere göre geliştiği kabul edilmektedir. Ancak iyi kurumsal yönetim, operasyonel ve finansal olarak şeffaflık, hesap verebilirlik, raporlama ve bilgi vermede açıklık ilkelerine dayanmaktadır. Bunlar aynı zamanda uluslararası bütün modellerin uygulamalarında gerekli olarak kabul edilir. Ayrıca Kurumsal Yönetim uygulamaları OECD tarafından 1999 yılında yayınlanan ve 2004 yılında revize edilen Kurumsal Yönetim İlkeleri sonrasında artmıştır. Diğer taraftan Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 2003 yılında kurumsal yönetim uygulamalarını geliştirmek, bilinci artırmak ve Türk Sermaye Piyasasını küresel pazara entegre etmek amacıyla Kurumsal Yönetim İlkelerini yayınlamış ve 2005 yılında revize etmiştir. Diğer bir önemli gelişme, standart ve karşılaştırılabilir ölçüm sistemi sağlayan, şirketleri kurumsal yönetim ilkelerini teşvik etmeyi amaçlayan ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB) tarafından geliştirilen Kurumsal Yönetim Endeksidir. Bu tezin ana araştırma teması kurumsal yönetimin bankacılık sektöründeki durumunu, IMKB 100 ve IMKB XKURY Endeksindeki bankaların finansal performansları üzerine kurumsal yönetimin etkisini araştırmak ve tartışmaktır. Ayrıca 2007-2010 yılları arasındaki iyi kurumsal yönetim uygulamalarının ve gelişiminin finansal performansa etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Corporate governance has been a focal point of research in the World and Turkey in recent years. The present research takes a look at the framework of the development of corporate governance and presents its impact on the economy and companies. By comparison of the corporate governance models, it is aimed to get clear answer about structural differences between systems and countries. It is accepted that the process of corporate governance is a dynamic and the corporate governance structure in each country develops in response to country-specific factors and conditions. However, the good corporate governance is based on transparency, accountability and openness in reporting and disclosure of information, both operational and financial. These are internationally accepted to be vital to the practice of all models. Additionally, development of corporate governance has increased after OECD Corporate Governance Principles which was published in 1999 for the first and then drawn up in 2004. On the other side Capital Market Board of Turkey (CMB) published the Corporate Governance Principles in 2003 and this is the first important movement in order to improve corporate governance applications, raise awareness and integrate the Turkish capital market to the global market that has been revised in 2005. The other important implementation for encouraging companies to implement corporate governance principles is the Istanbul Stock Exchange (ISE) Corporate Governance Index (XKURY), which supplies a standard and comparable measurement system. Corporate Governance in banking sector is the main research theme of this thesis; corporate governance practices in banks which shares are traded in ISE 100 and ISE XKURY are analyzed and discussed the effects of ISE XKURY Index on the financial performance of companies. It is also aimed to evaluate the impact of good corporate governance implementations and developments on financial performance in banking sectors between 2007 and 2011.