Transnational marriages: Family-forming migration from Turkey to Germany
Ulus ötesi evlilikler: Türkiye'den Almanya'ya aile birleşimi göçü
  1. Tez No: 302048
  2. Yazar: IŞIL BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, göç politikalarının, göç veren ve göç alan ülkedeki toplumsal faktörlerin ve toplumsal cinsiyet farklılıklarının etkilerini göz önünde bulundurarak, evlilik göçü kategorilerinden biri olan aile birleşimi göçünün dinamiklerini incelemektedir. Ulus ötesi evliliklerin göç edenler tarafından ne şekilde ve hangi amaçlarla strateji olarak kullanıldığı çalışmanın temel konusudur.Çalışma, Almanya'nın göçü engelleyici politikalarının, aile birleşimi aracılığıyla göçün odaklandığı nokta doğrudan evlilik olmadığı takdirde bile, ulus ötesi evliliklerin önünü açtığı bulgusuna dayanmaktadır. Bu bağlamda, Almanya Oturum Yasası'ndaki son değişiklikler göz önünde bulundurularak, çalışmanın dayandığı araştırma bünyesinde, aile birleşimi aracılığıyla göç sürecini deneyimleyen 10 erkek ve 11 kadınla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Almanya'nın dil yasası gereği Almanca öğrenen aile birleşimi göçü sürecindeki kişilere ulaşmak için, Ankara'daki Almanca kursları araştırma sahası olarak seçilmiştir. Çalışmanın önemi, göç sonrası deneyimlerin aktarıldığı araştırmalardan farklı olarak, aile birleşimi göçüne yönelik göç öncesinde şekillenen algılara odaklanmasından ileri gelmektedir. Çalışma, Türkiye ve Almanya'daki mevcut ulus ötesi bağların, aile değerlerinin ve Türkiye'deki ekonomik faktörlerin, toplumsal cinsiyet farklılıklarına göre değişen aile birleşimi göçünün dinamiklerine etkisini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the patterns of family-forming migration from Turkey to Germany as one of the categories of marriage migration by taking into account the effects of migration policies, societal factors in both home and host countries as well as gender differences. The main objective of this study is to investigate how and for what purpose transnational marriages are used as strategies by migrants.This study assumes that restrictive migration policies of Germany paves the way for transnational marriages even if the focus is not on the marriage, itself. In this respect, considering the last changes in German Residence Act, within the research for this study, in-depth interviews were held with 10 men and 11 women who are in the process of family-forming migration. German language courses in Ankara were selected as research site in order to reach family-forming migration candidates who were learning German as a necessity of German Language Legislation. The significance of the study comes from its focus on the perceptions of family-forming migration in several issues in the pre-migration process which is different than the migration researches focusing on experiences after migration. Study examines the role of transnational ties existing both in Turkey and Germany, family values and economic factors in Turkey on patterns of family-forming migration which is changed by gender differences.