Interactions between family reunification and integration: Marriages of second generation turkish dutch from Turkey
Aile birleşimi ile entegrasyon arasındaki etkileşim: Hollanda'daki ikinci nesil Türklerin Türkiye'den evlilikleri
- Tez No: 481539
 - Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ERALP
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
 - Yıl: 2017
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 500
Özet
Bu tez, aile birleşimi ile entegrasyon arasındaki etkileşimi, Hollanda'daki ikinci nesil Türkler (HinT'ler) üzerinden incelemektedir. But tezin özgünlüğü çok düzlemli, disiplinlerarası (siyaset bilimi, hukuk ve sosyoloji) bölge çalışmaları perspektifinden kaynaklanmaktadır. Makro düzlemde, konuyla ilgili 2016'ya kadarki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Birliği Adalet Divanı kararları ile Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği yasal çerçevesi ve bunlara ek olarak Türkiye-AB Ortaklık Hukuku'ndan kaynaklanan haklar incelenmiştir. Mikro düzlemde ise, Hollanda'da Ekim 2014-Ekim 2015 tarihleri arasında yürütülen etnografik saha araştırmasında; katılımcı gözlemci yöntemi ve HinT'ler, avukatlar, STK temsilcileri ve sosyal hizmetler uzmanından oluşan toplam altmışdokuz kişiyle yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat metodu uygulanmıştır. Bu süreçte, makro düzlemdeki düzenlemelerin mikro düzlemdeki bireyler üzerindeki dolaylı ya da doğrudan etkisi incelenmiş, her iki düzlemdeki tüm aktörlerin karşılıklı yoğun etkileşim içinde olduğu ortaya konulmuştur. Çalışma, aile birleşimi olgusunun, katılımcı HinT'lerin entegrasyonlarındaki“başarı ya da başarısızlıklarının”bir nedeni ya da sonucu olmadığı, entegrasyonlarıyla doğrudan çelişkili veya tamamlayıcısı olmayan ulusötesi ve etnik kimlik ve eylemleriyle ilgili olduğu sonucuna ulaşmıştır.“Entegrasyon için aile birleşimi”politikasından“aile birleşimi için entegrasyon ön-koşuluna”geçtiği saptanan Hollanda'nın getirdiği kısıtlayıcı aile birleşimi kuralları ve bunların katı uygulamalarının temelindeki asimilasyonist entegrasyon politika perspektifinin, çalışmaya katılan HinT'lerin etnik köken, kültür ve inancı (İslam) temelinde ayrımcılığa uğradıklarını, dışlandıklarını hissetmelerine ve haklarının ihlal edildiğini düşünmelerine yol açtığı ve bu durumun tepkisel özdeşleştirme sürecini tetikleyerek entegrasyonlarını olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the interactions between family reunification and integration in the context of marriages of second generation Turkish Dutch (SGTD) from Turkey. The originality of this thesis has resulted from its multilevel, inderdisciplinary (political science, law and sociology) area studies approach. At the macro level, the decisions of the European Court of Human Rights and Court of Justice of the European Union and legal framework of the EU and the United Nations and the rights derived from Turkey-EU Association Law were analyzed until 2016. At the micro level, at ethnographic field research during the period of October 2014-October 2015, participant observation and sixtynine semi-structured in-depth interviews with SGTDs, advocates, representatives of Turkish origin Dutch NGOs and social workers were employed as methods. As a result of the examination of direct or indirect impacts of policies and legal frameworks at the macro level on individuals at the micro level, it is concluded that there is a high degree of interplay of all actors at both levels. This research revealed that family reunification of my SGTD participants is not the cause or result of their“success or failure”in their integration process, but mainly related with their transnational and ethnic identities and practices which are not necessarily contraditory or complementary with their integration to the Dutch society. By pointing out the Netherland's policy shift from“family reunification for integration”to“integration for family reunification”, it is found out that the Netherland's assimilationist integration policy perspective which has led to restrictive family reunification regulations and their restrictive implementation hampers the integration process of SGTD and triggers their reactive identification since they feel being discriminated and excluded from the Dutch society due to their ethnic origin, their religion (Islam) and violation of their rights.