Çevreyi kirletenin hukuki sorumluluğu
The legal liabilities of environmental polluters
  1. Tez No: 302056
  2. Yazar: HASAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çevreyi kirletenin sorumluluğunun cezai, hukuki ve diğer yönlerinin de olması ve çevre alanının da çok geniş ve birbiriyle bağlantılı olması nedeniyle çalışmamızın konusu olan ?Çevreyi Kirletenin Hukuki Sorumluluğu? incelenirken konu ile ilgili temel kavramlar ve hukuki sorumluluğa ilişkin genel hükümler kısaca belirtilerek konu bir bütünlük içinde incelenmeye çalışılacaktır.Çevrenin kirlenmesi sebebiyle zarar gören gerçek ve tüzel kişi herkesin, Çevre Kanunu ve genel hükümler çerçevesinde tazminat ve diğer istem hakları ortaya konulacaktır.Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, inceleme konusu ile ilgili temel kavramlar ortaya konulduktan sonra“çevre kirliliği”ise, belli başlı çevre değerleri olan; hava, su, toprak bakımından ve özel önem taşıyan gürültü ve radyoaktif kirlilikler açısından incelenmektedir. Daha sonra çevre ve hukuk ilişkisi, hukuki sorumluluğunun tarihçesi ve çevre hukuku kurallarının nitelikleri üzerinde durulacaktır.İkinci bölümde, çevreyi kirletenin hukuki sorumluluğuna ilişkin hükümler belirtilecek ve sorumluluk konusunda genel bir bilgi verilecektir. Daha sonra çevreyi kirletenin hukuki sorumluluğunun niteliği ve sorumluluğun şartları üzerinde ayrıntılı olarak durulacaktır. En son olarak da sorumluluğu azaltan ve ortadan kaldıran nedenler üzerinde bir değerlendirme yapılacaktır.Üçüncü bölümde ise, sorumluluğun usul hukuku açısından değerlendirilmesi yapıldıktan sonra bu bağlamda Çevre Kanunu'ndan doğan tazminat davası ve genel hükümlere dayanan istem hakları ayrı ayrı incelendikten sonra görevli ve yetkili mahkeme ile ispat yükü ve zaman aşımı konusunda bilgiler verildikten sonra çalışma sonuçlanacaktır.
Özet (Çeviri)
As there are penal, legal and other aspects to the liability of the environmental polluters and environmental subjects are very wide and in connection to each other, while the subject of our study ?The Legal Liabilities of Environmental Polluters? is being studies, basic notions concerning the subject and general provisions concerning legal liabilities will be explained briefly and the subject will be studied in coherence.In accordance with Environmental Law and general provision, rights for compensation and other claims of natural and legal entity who suffered from environmental pollution will be put forward.The study consists of three parts.In part one, after the basic concepts concerning the study subject are explained, ?environmental pollution? will be evaluated in terms of main environmental values like air, water and earth and specially important values like noise and radioactive pollution. After that, environment-law relation, history of legal liabilities and environmental law regulations will be emphasized.In the second part, the provisions concerning the legal liabilities of the environmental polluter will be emphasized and general information about liabilities will be given. Later, consistency of the legal liabilities of the environmental polluter and terms of liabilities will be emphasized in detail. Lastly, an evaluation concerning the reasons decreasing and abolishing liabilities will be conducted.