Bir kamu hizmeti olarak su kaynakları yönetimi
Water resources management as a public service
- Tez No: 302088
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Su kaynaklarının dünya üzerinde eşitsiz dağılımı artık bilenen bir gerçektir. Belli dönemlerde yağışların azalması da su yoksunluğunun hissedilmesini arttırmaktadır. Fakat günümüzde yaşamakta olduğumuz su sorununun temel nedeni mevcut kaynaklarımızın aşırı kullanımı, kirletilmesi ve iyi yönetilememesidir. Kaynakların aşırı kullanımı ve kirletilmesi konularını, yönetim konusu içinde düşünebiliriz. Bu sorunların giderilmesi halinde yaşanmakta olan su sorununun etkilerinin çok daha hafif hissedileceği açıktır. Suyun insan hayatını devam ettirmede yaşamsal değeri göz önünde tutulursa yokluğunun yaratacağı küresel kriz daha net görülebilir. Bu hayati değer nedeni ile kaynakların acilen etkin ve verimli bir yönetime ihtiyaç duyduğu ortadadır.Günümüzde pek çok ülkede farklı yaklaşımlar benimsenmekle birlikte, diğer pek çok alanda olduğu gibi özelleştirme politikaları su kaynaklarına da ulaşmış durumdadır. Fakat su, uluslararası şirketlerin kar güdüsü ile hareketine mahal veremeyecek kadar yaşamsal bir kaynaktır. Parası olanın suya erişimini sağlayıp, olmayanın umursanmadığı bir sistem yaşam hakkının açık ihlalini doğurmaktadır.Yaşamak için suya zorunlu olarak ihtiyaç duyan insanoğlunun bu ihtiyacını karşılamak için insan haklarına en uygun yaklaşım düzgün işleyen bir kamu hizmeti politikasıdır. Kamu hizmetlerinde prensip olarak kar etme ya da vatandaştan hizmetin tam bedelini alma gibi bir amaç olmadığından bu yaklaşım, bireylerin suya erişimini sağlamada en insani yol olarak karşımıza çıkmaktadır. İyi işleyen kamu hizmeti yaklaşımında hizmetin devamlılığı asıldır, hizmet değişen ihtiyaca göre uyumlaştırılır, düzenli denetimlerle hizmetin kaliteli olması sağlanır.Su kaynakları yönetim politikaları oluşturulurken suyun insan hayatı için yaşamsal değeri ve bu nedenle bir insan hakkı olduğu göz önünde tutularak, bu hakkın sağlanabileceği politikaların ve hukuk düzenini oluşturulması insanoğlunun bugünü ve yarını için hayati önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
It is a known fact that distribution of water resources on world is not homogeneous. Diminishing rains through particular time periods makes water crises more noticeable. But the main reasons for the water crises we are having today are the over usage of the resources, polluted water and inefficient management policies. Over usage and polluting can be integrated in inefficient policies. It is obvious that the effects of water crises will be less recognised if the problems in policies are solved. Realizing the vital value of water for human life, the results of the absence of water can be seen clearly. Because of this vital value, it is urgent to perform an active and genereous management.Today many different countries have many different water management policies. In this policies, privatization is becoming popular day by day like any other policy areas. However water has such a vital value for human lifa that it can not be determined by the profit targets of international water firms. Because this way of thinking results in a contra human rights situation. When water resources are turned over to private managers, only the ones who has money can reach safe and clean water.The most appropriate way to maintain water as a human right is a well organised public service. On principle profit or exact cost is not aimed in public services. That makes public services seem to be the most humanist way to provide access to water. In a well organised public service continuity of the service is essential, services are harmonised with the changing needs and services are kept high qualified with the regular audits.When composing and developing water management policies and law system, it is essential fo today and future of human life to keep the vital value of water for human.