Mülki idare amirlerinin kurum karnesi algıları ve kurum kültürü ilişkisi
The perception of governors & sub governors about balanced scorecard: The relationship between organizational culture and balanced scorecard
  1. Tez No: 312435
  2. Yazar: HÜSEYİN BAŞOL GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Kurum karnesi, özel sektör firmaları, kamu kurumları ve kar amacı olmayan organizasyonların performansını ölçen, çağdaş, çok boyutlu stratejik yönetim perspektifli bir ölçüm metodudur. Kurum kültürü ise çalışanların kurumsal amaç ve hedeflerin gerçekleşmesine ve kurumsal bağlılığa katkı sağlayan bir faktör olup bu faktörün kurum karnesi ile olan ilişkisini Mülki İdare Amirliği mesleği üzerinde araştırılması çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Mülki İdare Amirliği mesleği, temelleri cumhuriyet öncesi döneme dayanan köklü bir kurum olup Kurum karnesinin Mülki İdare Amirliği mesleğinde uygulanmasında, Mülki Amirlerin kurum kültürleri (Kurum kültürünün boyutları) ile kurum karnesi performans sistemi arasında bağlantı olacağı varsayımı ile araştırma yapılmıştır.Türkiye'de Mülki İdare Amirleri üzerinde yapılan araştırma bulgularına göre Mülki amirlerin belirsizlikten kaçınma, yüksek risk almama gibi kurumsal kültür eğilimleri ile kurum karnesi ortalaması arasında anlamlı bir ilişkinin bulunmadığı, Güç mesafesine ait soruların kurumsal karne algısı ile ilişkisi değerlendirildiğinde Mülki idare amirlerinin güç mesafesi değerlendirmelerinin kurumsal karne algıları ile bağlantılı olmadığı, Yönetim ve kontrol unsurları bakımından eril, toplumsal değerler bakımından dişil bir kültüre sahip olan mülki idare amirliğinin bu boyuta göre kültürel yapıları kurum karnesi algılarını etkilemediği, Genel olarak toplumsalcı bir kültüre sahip olduğu belirlenen mülki idare amirliğinin kurum karnesi algıları ile bağlantılı olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Balanced scorecard is a measurement system used extensively in business, government, and nonprofit organizations worldwide to align business activities to the vision and strategy of the organization; aiming to monitor performance against strategic goals. On the other hand, organizational culture is one of the primary factors that play an important role in achievement of organization goals. In this study, the relationship between the organizational culture and balanced scorecard is analyzed and research is conducted on governors and sub governors with the assumption that there is a meaningful relationship between two.According to the research findings, there is not a statistically meaningful relationship between the cultural dimensions of public governorship such as uncertainty avoidance, low risk tolerance and the balanced scorecard values. Beside it, it is founded that a meaningful relationship between the power distance of governors and sub governors and their perception about balanced scorecard does not exist. Consequently, cultural components of public governorship that can be defined as masculin in terms of managerial issues and as feminin in terms of societal values do not have an effect on balanced scorecard.