Şiddet bağlamında incelenen üç kadın grubunun başa çıkma biçimleri ve bu bağlamda çocuklarında algılanan sorunlar
Regarding violence, the coping ways of three groups of women, inspected, and problems, perceived in their children in this regard
- Tez No: 302134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENNUR TUTAREL KIŞLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, şiddet nedeni ile sığınma evine başvuran (28), sığınma evi dışında olup şiddet gören (49) ve görmeyen (72) kadınlardan oluşan üç grubun, stresle başa çıkma tarzları, problem çözme becerileri ve söz konusu kadınların çocuklarında algıladıkları duygusal ve davranışsal sorunlar değerlendirilmiştir. Katılımcılar kendileri ile ilgili ?Problem Çözme Envanteri?ni, ?Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Ölçeği?ni ve ?Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği?ni, katılımcıların çocukları için ise ?Güçler ve Güçlükler Anketi?ni doldurmuşlardır. Yapılan analizler sonucunda, şiddet gören kadınların çocuklarında daha fazla duygusal ve davranışsal sorunların saptandığı; özellikle sığınma evinde olup şiddet görmüş kadınların, çocuklarında daha fazla sorun algıladıkları belirlenmiştir. Grupların başa çıkma yöntemleri değerlendirildiğinde; şiddet görmeyen grubun en etkili yöntemleri kullandığı; şiddet gören özellikle sığınma evi dışında olanların ise çaresiz, boyun eğici tarzları ve problem çözmede etkisiz yöntemleri daha fazla kullandıkları bulunmuştur. Yanı sıra sığınma evlerine şiddet gördükleri için başvuran grubun, sığınma evi dışında olup şiddet gören gruba göre sosyal destekten daha çok yararlandıkları ve problem çözme becerilerinin daha iyi olduğu belirlenmiştir. Bulgular, kadınlara sunulan destek hizmetlerinin, sığınma evlerinin ve bu kurumlarda sunulan olanakların, kadınların ve çocuklarının ruh ve beden sağlığına katkı sağlayabileceğine işaret ederken, bu katkıların tam olarak yeterli olamadığını da göstermiştir. Bu çalışmanın gelecekte yapılacak benzer araştırma ve düzenlemelere yol gösterici olacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, women, who are divided into three groups; those having applied to women?s shelter because of violence (28), those not living in women?s shelter but exposed to violence (49), and those not living in the women?s shelter and not exposed to violence (72), are evaluated in terms of their ways for coping with stress, their problem solving skills, and perceived emotional and behavioral disorders of their children. The participants have filled in ?the Domestic Violence Scale?, ?the Scale of the Ways for Coping with Stress?, ?the Problem Solving Inventory? for themselves, as well as ?the Strengths and Difficulties Questionnaire? for their own children. The analyses have indicated that the children of the women, exposed to violence; especially those exposed to violence and living in women?s shelter have been defined as having much more emotional and behavioral problems. When the coping ways of the groups are taken into consideration, it is found out that the most efficient ways are used by those who are not exposed to violence, however those who are exposed to violence, and especially those who are not staying at women?s shelter tend to mostly use hopeless and obedient ways, as well as inefficient methods for problem solving. In addition, it is determined that the group of women, having applied to women?s shelter as a result of violence, benefit more from the social support, and have better problem solving skills than the other group of women, who do not live in women?s shelter and are exposed to violence. The findings of the study have indicated that the supporting services and shelters, offered to women, along with the facilities, offered in these foundations have contributions to women?s and their children?s mental and physical health, however these findings have also shown that these contributions are still considered as unsatisfactory. Accordingly, it is anticipated that this study could serve as a guidance for similar future researches and practices.