Marksist kavram olarak yabancılaşma ve özgürlük sorunsalı
Alienation and freedom as Marxist concepts
- Tez No: 302133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL R. TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın ereği birçok alanda etkisinin hissedildiği ve nedenlerinin farklı başlıklara dayandırıldığı yabancılaşma kavramının bu dayandırılan başlıklardan sıyrılması ve kökeninin araştırılmaya çalışılmasıdır. Kavrama, detaylarıyla bakan Karl Marx bu köken araştırmasında ışık kaynağı olacaktır. Bu yüzden ilk bölüm Karl Marx'ın geliştirdiği yabancılaşma olgusunu ele alacaktır.İkinci bölüm yabancılaşmanın insan doğası üzerindeki etkileri sonucu değişen insan edimlerinin ve yaklaşımlarının neliği üzerine yoğunlaşan düşüncelerden oluşacaktır. Bu yoğunlaşma; insan doğası, gereksinim, özgürlük ve bunlarla başkalaşıma uğrayan çalışma edimi üzerine olacaktır.Son bölümdeyse 20. yüzyılda, bu durum üzerine gelişen tartışmalara yönelik genel bakış altında yabancılaşma kavramının evrimi yansıtılacaktır.Çalışma ?yabancılaşmış insan?ın bu durumdan ?kurtuluş?unu, yabancılaşmanın köklerinde aramaktadır. Bu yapılırken ulaşılan nokta insanın dünya üzerindeki konumlanış biçimi sonucu oluşan sınıfsal yapının, yabancılaşmayı doğurduğu ve bunun giderilmesi yolunun, insanın bu konumlanış biçimini değiştirmesi gerekliliğidir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to track down the origin of alienation, which is commonly felt in social life, by eliminating ordinary and superficial interpretations, which are attributed to it. Since Marx?s interpretation of alienation to be considered original, the first part of this thesis explores the Marxist concept of alienation.The second part focuses on how alienation effects human actions and reflections with special emphasis on human nature, needs and freedom.In the last part, a general review and evolution of contemporary discussions on alienation will be given to stress validity and importance of it.The general idea that governs whole discussion is that without pinning down the real cause, namely class structure, and elimination of it, alienation would be prolonged with a pretext that it is identified as easily curable psychological pathology.