Uygur atasözleri ve deyimler B, P, T, C maddeleri: Metin-çeviri-açıklama
- Tez No: 302139
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKİM EMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
?Uygur Atasözleri ve Deyimler B, P, T, C Maddeleri (Metin, Çeviri, Açıklama)''konulu tezimiz giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Uygur Atasözleri ve Deyimler tanımıyla ilgili bilgi verilmiştir. Birinci bölümde çevirisini yapıp açıklamasını yaptığımız atasözleri ve deyimlerin ve Uygur Atasözleri ve Deyimlerinin Özelliklerine yer verilmiştir. İkinci bölümünde B Madde Alfabetik Sıra, B Madde Metin-Çeviri-Açıklama verilmiştir. Üçüncü bölümünde P Madde Alfabetik Sıra, P Madde Metin-Çeviri-Açıklama verilmiştir. Dördüncü bölümünde T Madde Alfabetik Sıra, T Madde Metin-Çeviri-Açıklama verilmiştir. Beşinci bölümünde C Madde Alfabetik Sıra, C Madde Metin-Çeviri-Açıklama verilmiştir. Tezimizin sonuna incelediğimiz Uygur Atasözleri ve Deyimlerle ilgili kitabın orjinal metnin fotokopisi de eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
My thesis titled B, P, T, C letters in Uyghur Proverbs and Idioms (text, translation, explanation) is consisted of introduction section and five other sections. Some details about definition of Uyghur Proverbs and Idioms are given In introduction section. Features of Uyghur Proverbs and Idioms are given in the first section. The alphabetic sequence of letter B and its place in text, translation and explanation are given in the second section. The alphabetic sequence of letter P and its place in text, translation and explanation are given in the third section. The alphabetic sequence of letter T and its place in text, translation and explanation are given in the fourth section. The alphabetic sequence of letter C and its place in text, translation and explanation are given in the fifth section.The photocopy of some original books which are about study of Uyghur Proverbs and Idioms are attached in the end.