İran Doğrudan Yabancı Yatırımlar Hukuku
Foreign Direct Investement in Iran's Law
- Tez No: 302144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Günümüzün önemli ve her geçen gün daha da önem kazanan konusu, doğrudan yabancı yatırımlar, çalışmamızın temelini teşkil etmektedir. Çalışmada bu konu İran'da ve İran hukuku çerçevsinde ele alınıp incelenmiştir.Çalışmamız, üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, kureselleşme olayı ve bu olayın ülkelerin dış ilişkilerini nasıl etkilediği incelenmiştir. Küreselleşme sonucunda dünya ülkelerinin ve özellikle gelişmekte olan ülkelerin, çalışmamızın konusu olan yanabcı yatırımlara etkisi özellikle irdelenmiştir.Çalışmamızın ikinci bölümü, tezin esas amacı ve odak noktası olan konuyu, yani doğrudan yabancı yatırımların durumunu, İran'da hukuki açıdan incelemektir. Bu bölümde konuyla ilgili, konuya açıklık getirilmesi için, İran hukukunda ve mevzuatında getirilen maddeler ve hükümler ele alınmıştır. Yalnız, bu bölümün temel çerçevesini oluşturan, İran Yabancı Yatırımı Çekme ve Destekleme Kanunu olmuştur.Üçüncü bölümde ise, günümüzde yabancı yatırımcılıkla ilgili, uluslararası çalışmalara değinilmiş ve İran'ın durumundan bahsedilmiştir. İran'ın durumu göz önüne alınarak, uluslararası çok taraflı anlaşmalar ve iki taraflı anlaşmalar da bu bölümde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on the important subject of foreign direct investment which attains more significance with each passing day. The subject is analyzed regarding Iran and the framework of its law.Our study is composed of three main parts. In the first part, globalization phenomenon and the way it influences the foreign relations of countries is discussed. The influence of world countries especially countries under developing on foreign investment, which in itself is a result of globalization, is examined in particular.The second part of this study, aims at examining the main focus of the thesis, the status of direct foreign investments in Iran regarding its law. Here, Iran?s Foreign Investment Law is discussed to make the subject more clarified. Still, Cash and Support Law for Foreign Investment in Iran draws the framework of this part.In the third part, international studies on foreign investment are mentioned along with determining Iran?s situation. Here, bilateral and multilateral international treaties are reviewed in respect to Iran?s status quo.