The global competition in strategic foreign direct investment decision - making processes of Northern Iraq
Kuzey Irak'ta doğrudan yabancı yatırım stratejik karar almada global rekabet
- Tez No: 407105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEREF AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde Kuzey Irak yabancı doğrudan yatırım [YDY] karar verme süreçlerinde küresel rekabet açısından incelemektedir. Kuzey Irak piyasasının Stratejik Küresel Rekabet (SKR) içindeki konumu belirsizdir. Kuzey Irak'ta yabancı firmalar kendi yetkinliklerini kullanarak nasıl başarıyla yatırım yapabilirler? Bu çalışmanın temel amacı stratreik küresel rekabetin doğrudan yabancı yaıtırımların K.Irak bağlamında gelişitirilen stratejileri araştırmaktır. Stratejiler Küresel Rekabet K.Irak'ta doğrudan yabancı yatırım için nasıl karar vermektedir ve hangi süreçleri izlemektedir? Bu stratejiler şirketden şirkete değişim göstermektedir. Şirketin merkezini K.Irak'ta kurgulayanlarla ülke dışından yönetenler arasında ciddi farklılar olabiliyor. Derinlemesine görüşmeler ve anket çalışmaları dayalı olarak araştırmalar yapılmış ve stratejiler incelenmiştir. Bulgularla önerileri ve pazarlama süreci evreleri karar alma modelini destekler. Bu aşamalar büyük oranda yönetim türüne bağlı olarak, zamanlamada, karar verme hızında değişmeler göstermektedir. Bulgular mevcut doğrudan yabancı yatırım karar alma teorisi ile çatışmaktadır. Daha önce ki köklü teorilerin Türkiye, İran, Kuzey Irak, Çin, Güney Amerika, Abu-Dhabi gibi gelişmekte olan ülkelere uygulandığında cevap verememektedir. Pazara giriş stratejileri sadece firmadan firmaya değil aynı firmadaki yöneticiler açısından değişmektedir. Akılcılık ya da deneyime dayalı stratejiler farklı sonuçlar doğurduğunu bu çalışmamızda ortaya koyuyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis is to uniquely explore the global competition in foreign direct investment [FDI] decision-making processes of Northern Iraq. The Global Competition in Strategic (GCS) in the northern Iraq is uncertain in a global context. GCS is huge in the world and often do not have sufficient resources to fully investigate a major FDI decision. If learning to gain contextual competence is necessary for successful FDI decision-making, how do these firms manage their learning and competencies to invest successfully in the northern Iraq? The main objective of this study addresses the decision-making processes of Global Competition and Strategies for FDI in northern Iraq, how this takes place and how needed competencies are developed and managed. Two main research questions, addressing areas of managerial interest, are investigated in depth in northern Iraq, namely: What is the decision-making process for foreign direct investment by Global Competition in Strategies? How do owners' managers of Global Competition in Strategies make such decision-making? A multiple case study approach, based on case studies in depth interviews, shows the decision-making process for foreign direct investment develops in phases. The findings support a decision-making model that proposes and the marketing process is divided into phases. These phases are of differing lengths and depths, largely depending on the type of management, and the decision-making speed can vary greatly between individual companies. The results indicate a distinction between Global Competition in Strategic managed directly by owners-managers and those managed by a board. The findings show current foreign direct investment and decision-making theory is at a watershed. Previously well-established theories are challenged as emerging markets, such as“Turkey, Iran, northern Iraq, China, America, Abu-Dhabi, and so on”, require different approaches and market-entry must be considered as a developmental process, which is individual to a company. Overall the decision-making type can also vary within the same company and among decision-makers. Knowledge available beds, and influences, competencies and results in“decision-making”and“global competition in strategic foreign direct investment”based on rationality or experience.