İnşaatçı ipoteği: MK m. 895-897
Mechanic's lien
- Tez No: 302190
- Danışmanlar: PROF. DR. ZARİFE ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
İnşaatçı ipoteği, MK m. 895-897 arasında düzenlenmiş olup dolaylı kanunî ipotek haklarındandır. Yaptıkları ifaların karşılığını alamama tehlikesi altında bulunan yüklenici ve zanaatkârlar, inşaatçı ipoteğinden yararlanabilirler. İnşaat alacaklılarını koruma amacı güden inşaatçı ipoteği kurumu, karşılaştırmalı hukukta da mevcuttur.İnşaatçı ipoteğinden faydalanabilmek için taşınmaz üzerinde yapılan yapı veya diğer işlere emek veya emek ve malzeme sarf etmek gereklidir. İnşaat alacaklıları, bu faaliyetlerinin karşılığını teşkil eden alacak haklarını inşaatçı ipoteğiyle teminat altına alabilirler. İnşaatçı ipoteği, yüklenici ve zanaatkârlara taşınmaz üzerindeki alelade ipotek hakkı sahiplerine karşı bir öncelik hakkı sağlar. Diğer yandan inşaatçı ipoteği alacaklıları, tescil tarihine bakılmaksızın kendi aralarında aynı sırada sayılırlar.
Özet (Çeviri)
Mechanic?s lien, which is regulated between the articles 895-897 of Civil Code, is an indirect legal right of lien. Contractors and craftmen, who are in danger of not collecting their credits arisen from the works they have done, may enjoy mechanic?s lien. Mechanis?s lien institution, which aims to protect the credits of contractors and craftmen, is also regulated in comperative law.To enjoy mechanic?s lien it is needed to spend labour or labour and material to structures or other works on an immovable property. Contractors and craftmen may secure their credits, which form their performances? counterpart, with the help of mechanic?s lien. Mechanic?s lien provides a priority right to contractors and craftmen against ordinary lien owners on particular immovable property. On the other hand, owners of mechanic?s lien, without taking registry date into account, will be ranked equally among themselves.