Hemşirelerin kardiopulmoner arrest ve resusitasyona ilişkin bilgi düzeyleri ve karşılaştıkları sorunlar
- Tez No: 30221
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMET KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
vı- ÖZET Araştırma, hemşirelerin kardiopulmoner arrest ve resusitasyona ilişkin bilgi düzeylerini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına Sağlık Bakanlığına bağlı Ankara Onkoloji Hastanesi ve Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesinde çalışan toplam 155 hemşire alınmıştır. Veriler soru kağıdı uygulanarak toplanmış olup, soru kağıdının ilk bölümü hemşirelerin tanıtıcı soruları, ikinci bölümü ise kardiopulmoner arrest ve resusitasyona ilişkin bilgi sorularım içermektedir. Ayrıca, ikinci bölümde hemşirelerin kardiopulmoner arrest ve resusitasyon sırasında karşılaştıkları sorunlara ilişkin soru mevcuttur. Soru kağıdı, araştırmacı ile birlikte 4 anketör gözetiminde, 24 Haziran 1993 tarihinde, Ankara Onkoloji Hastanesinde 7.00-16.00 ve 12.00- 20.00 vardiyalarında çalışan 77 hemşireye, 25/26/27 Haziran 1993 tarihlerinde Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesinde 8.00-17.00 vardiyasında çalışan 78 hemşireye uygulanmıştır. Ancak polikliniklerde çalışan toplam 16 hemşire işlerinin çokluğu nedeniyle soru kağıdını yanıtlamayı reddetmiştir. Bu nedenle araştırma kapsamına giren toplam hemşire sayısı 139 olmuştur. Soru kağıdı ile elde edilen veriler, ki -kare önemlilik testiyle değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda, hemşirelerin kardiopulmoner arrest ve resusitasyona ilişkin bilgi düzeylerinin düşük olduğu ortaya çıkarılmıştır. Hemşirelerin tanıtıcı özelliklerinden kardiopulmoner arrest ve resüsitasyonla karşılaşma sıklığı ve kardiopulmoner resusitasyona müdahale etme durumlarının bilgi puanlarını etkilediği saptanmıştır. Ayrıca, 48hemşirelerin büyük çoğunluğu“kardiopulmoner. resusitasyon sırasında kullanılan ilaç ve malzeme eksikliğini”en sık karşılaşılan sorun olarak belirttikleri ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışma sonucunda, Sağlık Meslek Lisesinden mezun hemşireler için kardiopulmoner arrest ve resusitasyona ilişkin etkin, planlı, öğrenmeyi kolaylaştırıcı, demanstrasyon tekniğinin kullanıldığı eğitim programlarının düzenlenmesi, bu programların sürekliliğinin sağlanması, öğretimde aynı araştırmanın daha çok sayıda ve farklı eğitim düzeyindeki hemşirelerle tekrarlanması ve kardiopulmoner resusitasyonla ilgili becerilerinde ölçüle bilmesi için aynı araştırmanın“maket”üzerinde uygulamalı olarak, yaptırı lıp veri toplanması önerilmiştir. 49
Özet (Çeviri)
VI- SUMMARY The study is conducted as descriptive, with the purpose of determining the knowledge level of nurses about cardiopulmanry arrest and resuscitation. The scope of the study is 155 nurses in total who are working in Ministry of Health Ankara Oncology Hospital and Ankara University İbni Sina Hospital. Data is collected through questionnaires. The first part of the questionnaire includes identification questions about the characteristics of nurses, while the second part includes questions about cardiopulmanry arrest and resuscitation. Besides, there are questions on the problems nurses might face during cardiopulmanry arrest and resuscitation, in the second part. The researcher is the supervisor and questionnaires are applied by 4 interviewers to 77 nurses of Ankara Oncology Hospital who work during 7 a. m - 4 p.m. and 12 p. m -8 p.m. shifts on 24 June 1993; and on 25, 26, 27 June 1993 to 78 nurses who work during 8 a.m. - 5 p.m. shift in Ankara University îbni Sina Hospital. However, 16 nurses working in polyclinics refused to respond the questionnaires and as an excuse stated that they had a lot of work to do. Hence, the number of nurses included in the study is 139. Data collected through questionnaires is evaluated by using khi -square significance test. According to the results of the evaluation, it is concluded that the knowledge level of nurses about cardiopulmanry arrest and resuscitation is low. 50Among the identification characteristics of nurses, it is determined that the frequency of facing cardiopulmanry arrest and resuscitation cases and intervening cardiopulmanry resuscitation affect the knowledge points. In addition, most of the nurses express that“lack of medicine and equipment to be used during cardiopulmanry resuscitation”is the most common problem. As- a result of this study, it is suggested that effective, well- planned, continuous and simple training programmes should be arranged on cardiopulmanry arrest and resuscitation for the graduates of Health Vocational Schools; demonstration techniques should be used during training? these information should be repeated after graduation as well and the same study should be applied to more nurses from different education levels; besides, in order to measure the ability in cardiopulmanry resusci tation, the same study should be practiced on a“maquette”. 51