Paul Ricoeur'de dil ve hermeneutik
Paul Ricoeur's understanding of language and hermeneutics
- Tez No: 331253
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada Fransız filozof ve düşünür Paul Ricoeur?ün dil ve hermeneutik anlayışı ele alınmıştır. Ricoeur?ün felsefesinin temel amacı beşeri söylemin parçalılıktan kurtarılması ve birleştirilmesidir. Ricoeur?e göre bu birleşme dil ve hermeneutik olmadan başarılamaz. Dolayısıyla Ricoeur?un dil ve hermeneutik anlayışı, onun beşeri söylemin birleştirilmesi hedefiyle birlikte düşünülerek ele alınmıştır. Çalışmanın ana eksenini de bu birliktelik oluşturmaktadır. Bu çerçevede ilk bölümde dil konusu çalışmamızın sınırları dahilinde ele alınmıştır. Burada Antikçağdan günümüze kadar dil hakkındaki kuramlara ve tartışmalara, yarattıkları felsefi sonuçların önemi göz önüne alınarak yer verilmiştir. İkinci bölümde ise hermeneutik düşüncenin tanımına, içerdiği anlamlara ve Antikçağdan günümüze kadar olan tarihine değinilmiştir. Son olarak ise asıl konumuz olan Paul Ricoeur?ün dil ve hermeneutik anlayışı ele alınarak, onun hem kendi kuramından, hem de başka düşüncelerle kurduğu ilişkilerinden bahsedilmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışmada elde edilen sonuçların genel bir yorumlanması ve değerlendirilmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The study deals with French philosopher and thinker Paul Ricoeur?s understanding of language and hermenutic main goal of Ricoeur?s philosophy is to free human discourse from fragmentation and to unite it. According to Ricoeur, this unity can not be reached without language and hermenutic. In this respect Ricoeur?s understanding of language and hermenutic is dealt with considering his goal to unite human discourse. This unity constitutes the main axis of this study. In the first section his understanding of language is discussed within the limits our study. In this section theories and debates on language since antiquity until today are discussed taking into account the importance of their philosophical implications. In the second section definition, meanining and history of hermeneutic thinking from antiquity until today is dealt with. Lastly, as our main subject, Paul Ricoeur?s understanding of language and hermeneutic is dealt with. Both his theory and relationship with other theories are discussed. In the conclusion section conclusions of the study are interpreted and evaluated.