Paul Ricoeur'de sembol ve metin hermeneutiği
Symbol and text hermeneutics in Paul Ricoeur
  1. Tez No: 568765
  2. Yazar: HAZARCAN İDİL TUFANTOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİLAY KÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Hermeneutik İlk Çağ'da mitolojik temelli bir anlam yüklenen, daha sonra-ları tefsir bilimiyle eş anlamlı kullanılan bir kavramdır. Çağımıza yaklaştıkça da bu kavram sosyal bilim epistemolojisinde karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bu kavramın ontolojik anlamda kullanılmaya başlandığı da görülmektedir. Bu kavram, bu yönüyle çağımızın önemli problemleri arasında yer almaktadır. Hermeneutik kavramını yeniden ele alan filozoflardan biri de, Paul Ricoeur'dür. O, bu konuda önemli fikirler öne süren bir günümüz filozofudur. Semboller düşünceyi doğuran, kendilerinde farklı bir anlamı barındıran ve ikinci bir esas anlama göndermede bulunan yapılardır. Onlar, hermeneutik yön-temde, şifrelerinin çözülmesi gereken kavramlardır. Metinler de, kendi oluştur-dukları dünyada, başka bir anlam saklarlar. Hermeneutik, bu anlama ulaşma ça-bası olarak da görülür. Ricoeur de, ilk başta sembolik yapılar etrafında açıklamaya çalıştığı görüşlerini, daha sonra metin alanına taşımıştır. Bu iki kavram birbirinden kopuk ve tutarsız ele alınmamış, birbirini tamamlayan süreçler olarak görülmüştür. Anlam ve yorum problemini çözüme kavuşturmak için semboller ve metinler bir dolayım işlevini gerçekleştirmek için daima var olacaklardır. Epistemolojik bir yöntemin hermeneutiğe uygulanacak bir yaklaşım olma-dığını düşünen filozofun yaklaşımında, insanı ve dünyayı temele alan ontolojik bir bakış açısı hâkim olmuştur. Hermeneutik bu yönüyle Ricoeur'ün felsefesinde yeni bir yöntem ve anlam çerçevesinde kendini göstermektedir. Ricoeur'ün hermene-utiğini ele alan bu çalışma, onun felsefesini oluşturan sembol ve metin kavramları etrafında gelişen düşüncelerini derinlemesine inceleme ve tartışma amacındadır.
Özet (Çeviri)
Hermeneutics is a concept assigned a mythological-based meaning in ancient ages and later used synonymously with exegesis. As we draw nearer our age, this concept emerges in the epistemology of social science and has also begun to be used ontologically. When viewed from this aspect, the concept of Hermeneutics is one of the pivotal problems of our age. One of the philosophers reconsidering the concept of Hermeneutics is Paul Ricoeur, a modern-day philosopher who put forward notable ideas in this field. Symbols are structures that give rise to thought, have a different meaning in themselves and refer to a second fundamental meaning. They are concepts that need to be decrypted in hermeneutic methods. Texts conceals a different meaning in the world they create. Hermeneutics is also viewed as an effort to reach this me-aning. Ricoeur, in the first place, tried to explain his arguments around the symbo-lic structures and then moved these arguments to the field of text. These two con-cepts were not considered as disconnected and inconsistent, but rather were deemed as complementary processes. Symbols and texts will always exist to perform a mediation function to settle the problem of meaning and interpretation. The philosopher, who thinks that an epistemological method is not an app-roach to be applied to hermeneutics, has an ontological perspective on the basis of man and the world. In this respect, Hermeneutics reveals itself within the fra-mework of a new method and meaning in Ricoeur's philosophy. This study, which deals with Ricoeur's hermeneuticism, aims to analyze and discuss in depth his tho-ughts developing around the concepts of symbol and text that underlies his philo-sophy.